Az aggasztó eredményekről a Növekedés.hu írt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tanulmánya alapján, cikkükben a magyarok egészségi állapotát ábrázoló grafikonokat boncolgattak.
Sok a hiányzás, kevés az egészséges évek száma
Az elemzésben hangsúlyozzák, 2016-ban egy átlagos munkanapon több mint 100 ezer ember hiányzott egészségügyi okból munkahelyéről, ami a termelésből való kiesésükön felül összesen 140 milliárd forintos közvetlen kiadást jelentett. A helyzetet súlyosbítja, hogy a magyar lakosság egészségügyi állapota nem éri el a többi hasonló fejlettségű országét a régióban. Az egészséges évek száma jelenleg kevesebb mint 60 év, ami jelentősen lemarad az európai országok átlagától. Nem állunk jól a várható élettartam tekintetében sem: míg a nőknél 79,7, addig a férfiaknál 72,6 év, ezekkel az eredményekkel pedig ismét csak a lista végén kullogunk.
Egyre elterjedtebb a depresszió és az elhízás
Magyarországon meglehetősen sokan szenvednek olyan betegségekben, szögezik le az anyagban, amelyek egészségesebb életmóddal elkerülhetőek lennének. Ilyen például a magas vérnyomás - és cukorbetegség, illetve a túlsúly, utóbbi ráadásul számos érrendszeri betegség forrása lehet. A depressziós tünetektől szenvedők aránya ugyancsak sokkal magasabb itthon a régiós átlagnál.
Nem megfelelő a kórházak felszereltsége
A magyar egészségügyi rendszer egyik legnagyobb problémája, hogy a kialakuló betegségek számottevő részét csak késői stádiumban diagnosztizálja, ami megnöveli a kezelések költségeit és csökkenti azok eredményességét. És bár Franciaország után Magyarországon tartózkodnak a legtovább a kórházakban a betegek, az épületek felszereltsége messze nem tökéletes: nemzetközi összehasonlításban például nagyon kevés MRI és CT berendezés működik Magyarországon.
Javulhat a helyzet, de tenni kell érte
Az egészségügyi rendszer fenntarthatóságát és az egészségesen eltöltött életévek növelését legnagyobb mértékben az segítené, ha növekedne a lakosság egészségtudatossága. Szintén fontos lenne, hogy a jelenleginél sokkal nagyobb hangsúlyt kapjon a megelőzés, illetve a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvétel, szól az anyag konklúziója.