A betegség, ami miatt gyermeked ellen fordulsz

Ritka pszichiátriai betegségben szenvedhet az a gyöngyösi nő, akinek a másfél éves kislánya halálra éhezett. A Münchausen-szindróma során valaki figyelemfelkeltés miatt okoz súlyos testi-lelki sérüléseket egy neki alárendelt személynek - legtöbbször a szülő a gyermekének.

Az egész országot megrázta a gyöngyösi kislány esete, aki 2016 májusában csontsoványan, mindössze 3410 grammot nyomva halt meg. A kislány semmilyen fejlődési rendellenességben nem szenvedett, szülei valószínűleg megvonták tőle a táplálékot, így éhen halt. Az ügyész szerint a szülők mindketten beszámíthatóak, ugyanakkor egy szakvélemény alapján az anya egy ritka pszichiátriai kórban, Münchausen-szindrómában szenved - írja az Index .

A Münchausen-szindróma egy olyan pszichiátriai kórkép, melyben valaki akarattal okoz vagy súlyosbít betegséget a rábízottban, elsősorban azért, hogy felhívja magára a figyelmet. Bővebben a betegségről az alábbi cikkünkben olvashat!

Súlyos panaszokat okoz az elismerésért

A ritka, de súlyos pszichiátriai kórkép során a beteg személy azzal kíván figyelmet, elismerést, vagy éppen sajnálatot kiváltani saját maga iránt, hogy szándékosan idéz elő egészségi problémákat a rábízott, kiszolgáltatott személyeknél. Legtöbbször szülők bántalmazzák súlyosan a gyermeküket, majd az orvosokhoz hordják őket, hogy a gondoskodó nevelő látszatát erősítsék (miközben persze a sérülések okait a bántalmazottra hárítják), és a gyermek egészségi állapotát másoknak elpanaszolva sajnálatot, megértést csikarjanak ki a környezetükből.

Az áldozatok nagy része hat éven aluli gyerek - fotónk illusztráció!
Az áldozatok nagy része hat éven aluli gyerek - fotónk illusztráció!

Megeshet, hogy a gyerekeket mérgező anyagokkal etetik, itatják meg, fojtogatják, megverik, vagy egyéb módokon okoznak nekik fájdalmat. Az egészségügyben dolgozókat is megpróbálják manipulálni, eltúlozzák a tüneteket, meghamisítják a laboreredményeket, vagy szándékosan félrekezelik a gyermeket. Az áldozatok legnagyobb része hat éven aluli, és a bántalmazás átlagosan 22 hónapon keresztül tart.

A gyereken a bántalmazások módja szerint számos tünet jelentkezhet külsérelmi nyomoktól kóros soványságon , görcsökön és rohamokon át lázig vagy kiütésekig. Gyanús lehet, ha a panaszok hirtelen, látszólag minden ok nélkül jelennek meg, és a beteg a kezelésre sem reagál megfelelően. Eközben pszichiátriai kórban szenvedő gondozó különös érdeklődést mutat a vizsgálatok és a kezelések iránt, nagy egészségügyi tudással rendelkezik és kifejezetten élvezi a kórházi környezetet. Gyermeke fájdalmai, szenvedése viszont láthatóan nem érdekli, nem szomorítja el. A Münchausen-szindrómában szenvedő gyakran váltogathatja orvosát is, ha azt érzi, hogy az nem kellően "együttműködő" a kegyetlen színjátékában.

Nehéz a betegség diagnosztizálása és a kezelése, mivel az érintett személy mestere a hazudozásnak és a manipulációnak. Az Index szerint az Egri Törvényszék elé állított gyöngyösi nő is kategorikusan tagadta, hogy Münchausen-szindrómában szenvedne. Betegségüket azonban sokszor gyermekeikre is ráragaszthatják, akik azt tanulják, hogy csak betegen kaphatják meg a számukra fontos törődést és figyelmet. A bántalmazás miatt egy életre szóló trauma érheti őket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.