Az egész országot megrázta a gyöngyösi kislány esete, aki 2016 májusában csontsoványan, mindössze 3410 grammot nyomva halt meg. A kislány semmilyen fejlődési rendellenességben nem szenvedett, szülei valószínűleg megvonták tőle a táplálékot, így éhen halt. Az ügyész szerint a szülők mindketten beszámíthatóak, ugyanakkor egy szakvélemény alapján az anya egy ritka pszichiátriai kórban, Münchausen-szindrómában szenved - írja az Index .
Súlyos panaszokat okoz az elismerésért
A ritka, de súlyos pszichiátriai kórkép során a beteg személy azzal kíván figyelmet, elismerést, vagy éppen sajnálatot kiváltani saját maga iránt, hogy szándékosan idéz elő egészségi problémákat a rábízott, kiszolgáltatott személyeknél. Legtöbbször szülők bántalmazzák súlyosan a gyermeküket, majd az orvosokhoz hordják őket, hogy a gondoskodó nevelő látszatát erősítsék (miközben persze a sérülések okait a bántalmazottra hárítják), és a gyermek egészségi állapotát másoknak elpanaszolva sajnálatot, megértést csikarjanak ki a környezetükből.
Megeshet, hogy a gyerekeket mérgező anyagokkal etetik, itatják meg, fojtogatják, megverik, vagy egyéb módokon okoznak nekik fájdalmat. Az egészségügyben dolgozókat is megpróbálják manipulálni, eltúlozzák a tüneteket, meghamisítják a laboreredményeket, vagy szándékosan félrekezelik a gyermeket. Az áldozatok legnagyobb része hat éven aluli, és a bántalmazás átlagosan 22 hónapon keresztül tart.
A gyereken a bántalmazások módja szerint számos tünet jelentkezhet külsérelmi nyomoktól kóros soványságon , görcsökön és rohamokon át lázig vagy kiütésekig. Gyanús lehet, ha a panaszok hirtelen, látszólag minden ok nélkül jelennek meg, és a beteg a kezelésre sem reagál megfelelően. Eközben pszichiátriai kórban szenvedő gondozó különös érdeklődést mutat a vizsgálatok és a kezelések iránt, nagy egészségügyi tudással rendelkezik és kifejezetten élvezi a kórházi környezetet. Gyermeke fájdalmai, szenvedése viszont láthatóan nem érdekli, nem szomorítja el. A Münchausen-szindrómában szenvedő gyakran váltogathatja orvosát is, ha azt érzi, hogy az nem kellően "együttműködő" a kegyetlen színjátékában.
Nehéz a betegség diagnosztizálása és a kezelése, mivel az érintett személy mestere a hazudozásnak és a manipulációnak. Az Index szerint az Egri Törvényszék elé állított gyöngyösi nő is kategorikusan tagadta, hogy Münchausen-szindrómában szenvedne. Betegségüket azonban sokszor gyermekeikre is ráragaszthatják, akik azt tanulják, hogy csak betegen kaphatják meg a számukra fontos törődést és figyelmet. A bántalmazás miatt egy életre szóló trauma érheti őket.