A lélek gyógyulásával megszűnhet a betegség is

A köztudatban még ma is vegyes kép él a pszichoterápiáról, néhányan a bolondok kezelésének tartják. Az egyéni- pár- és csoportterápiákon azonban a lelket gyógyítva a testi tünetek is enyhíthetők.

Pszichoterápiával - többek között - hangulatzavart, szorongást, depressziót és a pszichoszomatikus problémákat gyógyítják az egyetemet végzett tanácsadó vagy klinikai szakpszichológusok vagyis amikor lelki eredetű ok miatt fizikai tünetek jelentkeznek. Ilyen lehet a magas vérnyomás, a szapora szívverés, a fej- és hasfájás és még számos egyéb kellemetlen érzés.

Az idősebb, hatvan év feletti korosztály tagjai és a serdülő kamaszok krízishelyzetre szenzitívebb csoportok. Időseknél az elmagányosodás, a betegségek, míg a gyermek és felnőttkor határán táncoló tizenéveseknél a kevés figyelem, lázadás, hatalmas elvárások szélsőséges esetben akár öngyilkossághoz is vezethetnek. Mindkét esetben nagyon fontos, hogy ha baj van, szakember segítségét kérjük.

"A test és a lélek oda-vissza hat egymásra. Minden emberben van öngyógyító képesség, amivel lelki eredetű problémáit meg tudja oldani. Amikor már nem tudja elviselni a lelki szenvedést, akkor pszichével foglalkozó szakemberhez fordulhat" - mondta lapunknak Szőnyi-Molnár Szilvia tanácsadó szakpszichológus.

"Laikusként nehéz eldönteni, pszichológust vagy pszichiátert keressünk fel. A lényeges különbség az, hogy pszichológus lelki folyamatokkal foglalkozik, a pszichiáter viszont a test és lélek kölcsönhatásával, ami indokolt esetben gyógyszer felírását is jelentheti. Akármelyik szakembert is keressük fel, bíznunk kell benne annyira, hogy meg tudja ítélni jó helyen vagyunk-e" - fogalmazott a terapeuta.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Mit várhatunk egy terápiás órán?

"A leendő páciens bejelentkezése és időpont egyeztetés után az első órán egy interjún megpróbáljuk körvonalazni a problémát. Ezután egy úgynevezett szóbeli szerződést kötünk, amiben megbeszéljük, körülbelül hány terápiás óra várható, milyen sűrűségben találkozzunk, mi legyen a cél, amit a kliens el szeretne érni, valamint a honoráriumról is szó esik. Gyermekek esetében a szülőkkel kötünk szóbeli szerződést" - mondta el a kezelések menetét a szakember.

Szőnyi-Molnár Szilvia hangsúlyozta: a pszichoterápia csapatmunka, a terapeuta nem dolgozik a páciens helyett, ám a kontroll mindig az ő kezében van. "Szaknyelven úgy hívjuk, szabadon lebegő figyelemmel vagyunk jelen az órán. A problémától függően a folyamat lehet rövidebb, de akár évekig is eltarthat. A hatékony munka a kliens és a terapeuta között kialakult, bizalmon alapuló kapcsolaton múlik. Az utolsó három-négy alkalom pedig a lezárási szakasz. Előfordulhat, hogy néhány esetben nem tudunk segíteni, ilyenkor tovább küldjük egy másik, a páciens problémájához jobban értő szakemberhez. Ezért is jó csapatban dolgozni" - mondta a terapeuta.

Terápiás típusok

Létezik egyéni, pár- és családterápia, csoportterápia. Csoportterápia azoknak javasolt, akik úgy érzik, hogy közösségben is megy nekik a probléma feldolgozás, ilyen például a pszichodráma csoport, mozgás- és táncterápia, relaxáció. Egyéni terápiánál a szóbeli kommunikáció áll a középpontban, ezt segítheti többek között hipnózis, szimbólum- és művészetterápia, álmok feldolgozása, hipnoterápia, zeneterápia.

A szimbólumterápia, más néven jelgyógyászat a testre rajzolt jeleket használja, amelyek a meridiánokon keresztül hatnak a szervek működésére. A hipnózis, hipnoterápia alkalmazásával az aktív tudatalattit érik el a szakemberek, miközben a test relaxációs állapotban van. A művészetterápia lényege, hogy a nyomasztó gondolatokat látható formában, egy festményen, rajzon, egyéb alkotáson keresztül dolgozzák fel.

Gyermekek és a pszichoterápia

Sajnos nem csak a felnőttek szenvednek lelki eredetű problémáktól, a felgyorsult élet a gyermekeket sem kíméli. Szőnyi-Molnár Szilvia úgy véli lelki gyógyulásukban nagyon lényeges a szülőkkel való együttműködés. A foglalkozásokon sok a játék, kevesebb a beszéd, a szakember így tudja diagnosztizálni és a gyógyuláshoz segíteni kis pácienseit. A kisgyermekes szülők és a gyermekekkel foglalkozó orvosok ma már hamarabb felismerik, ha pszichológusi segítség szükséges.

Ha többet szeretne tudni a depresszióról, ajánljuk Depresszió kiemelt rovatunkat! "Legkedvesebb sikertörténetem egy tízéves kislányhoz kapcsolódik. A gyermek szinte minden másodpercben tüsszentett, ezt mi szaknyelven vokális tikkelésnek hívjuk. Minden lehetséges fizikai vizsgálatot elvégeztek nála, különös tekintettel az allergiás problémákra, de nem találtak betegséget. Az allergológus küldte tovább, így került hozzám. Három helyen kezdett tüsszögni, az iskolai osztályában, az egyik nagymamájánál és a lakásuk felső szintjén. A kislány nagyon szeretett volna meggyógyulni, a folyamatos tüsszögés okozta haspréstől mindig fájt a hasa. Játékterápiával, álmokkal és beszélgetéssel dolgoztunk, festettünk, rajzoltunk, gyurmáztunk, vagyis kitettük a gondolatait látható formába. A terápia során kiderült, hogy az édesanyjának volt egy komoly betegsége, a kislány pedig nagyon megijedt attól, hogy elveszítheti őt. Ezért az édesanyja közelségét szerette volna folyamatosan, sok volt benne az elfojtott düh és erős bűntudata volt, magát okolta anyukája betegsége miatt. Körülbelül fél évig, heti rendszerességgel járt hozzám. A végén csökkentek, majd megszűntek a tüsszögések, először az órán, aztán a nagymamánál, végül otthon is" - világít rá a módszer eredményességére Szőnyi-Molnár Szilvia.

Szőnyi-Molnár Szilvia Szőnyi-Molnár Szilvia 2007-ben végezte el a Károli Gáspár Református Egyetem Interperszonális szakát, majd 2012-ben az Eötvös Loránd Tudomány Egyetemen Tanácsadó Szakpszichológus diplomát szerzett krízis szakirányon. Továbbképzései során 2007-ben Integratív Gyermek Pszichoterápia, majd 2008-ban Katatím Imaginatív Pszichoterápia területen szerzett képesítést. 2007-ben a Lelki Egészségvédő Alapítványnál helyezkedett el, majd 2008-2011 között a Nagykátai Közös Fenntartású Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálatnál dolgozott pszichológusként. 2009-től - jelenleg is - a XVI. kerületben működő Pszichoverzum Lélektani Központban tanácsadó szakpszichológusként dolgozik gyermek és felnőtt kliensekkel egyaránt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.