Agyunk zavara miatt van bűntudatunk

Kutatók megtalálták annak a magyarázatát, hogy a depressziósoknak miért van gyakran bűntudata. A szakemberek szerint az agy trenírozásával lehetőség van arra, hogy a depresszióra hajlamos emberek túllendüljenek ezen.

Már Freud óta tudjuk, hogy a bűntudat a depresszió igen gyakori tünete lehet, nemrégiben azonban arra derült fény, hogy a depresszióval küzdők esetében a két bűntudathoz kapcsolódó agyterület közti kommunikációban zavar észlelhető.

Amint arról Roland Zahn, a kutatás vezetője, az angliai Manchester Egyetem idegtudósa beszámolt, ha az agy területei nem megfelelő módon kommunikálnak egymással, az illető hajlamos lesz mindenért önmagát hibáztatni.

Bűntudat és megbotránkozás

Zahn és munkatársai vizsgálatuk során az agy azon két területére összpontosították figyelmüket, melyek akkor lépnek aktivitásba, amikor olyan dolgokkal foglalkozunk, melyek erkölcsi kérdéseket érintenek, illetve bűntudatot vagy megbotránkozást kelthetnek. A kutatók azt feltételezték, hogy a két terület közti kommunikációs csatornák segítik az embert abban, hogy az "én mindig mindent rosszul csinálok" érzése helyett az "elrontottam, de legközelebb nem így lesz" érzése kerekedjen felül.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kísérlet során a kutatók 25 depresszióval kezelt, ám jelenleg tünetmentes egyént figyeltek meg, akiknek agyát MRI segítségével térképezték fel, miközben olyan mondatokat olvastattak velük, melyek bűntudatot vagy megbotránkozást szándékoztak kiváltani belőlük, és saját magukról, illetve egy közeli barátjukról szóltak.

Másként kommunikál az agy

A szakemberek ezután az alanyok agyáról készült felvételeket összevetették 22 egészséges emberével, akik még sosem voltak depressziósak, és megállapították, hogy míg utóbbiaknál a két agyterület mindkét esetben közösen dolgozott, addig az egykor depresszióval küzdőknél csak a megbotránkozást kiváltó mondatok olvasása közben történt így, a bűntudatot ébresztők esetében nem.

Amint arról az Archives of General Psychiatry című lapban Zahn és munkatársai beszámoltak, a legnagyobb kommunikációs szakadék a két agyterület között azoknál mutatkozott, akik a leghajlamosabbak voltak arra, hogy mindenért saját magukat hibáztassák, emellett az is világossá vált, hogy azok, akik valaha depressziósak voltak, nem tettek különbséget a bűntudat és a megbotránkozás érzése között.

A szakemberek szerint az agy trenírozásával lehetőség van arra, hogy a depresszióra hajlamos emberek túllendüljenek az állandó bűntudat érzésén, ezért Zahn és Jorge Moll, a Rio de Janeiro-i D"Or Intézet tudósa most azon igyekeznek, hogy minél hatékonyabb programot dolgozzanak ki, mellyel lehetőség nyílna az érintettek ilyen célú kezelésére.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: -1 °C

A rétegfelhőzet és a köd ismét terjeszkedik. Emellett az északi, északnyugati tájak fölé szakadozott frontális felhősáv is érkezik, arrafelé hajnalban a látási viszonyok már javulásnak indulhatnak. A ködös tájakon szitálás, ónos szitálás előfordulhat. A szél inkább csak a hegyekben élénkül meg. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -3 és +3 fok között alakul. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, a mai napon még anticiklon alakítja időjárásunkat, így nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra