A kutatók azt tapasztalták, hogy az alkohol ugyanazokat az idegi és molekuláris változásokat hozza létre, amelyet azok a gyógyszerek, amelyek hatékonyaknak bizonyultak a depresszió gyors enyhítésében - idézi a Nature Communications folyóiratban publikált tanulmányt az Origo .
Életveszélyes öngyógyítás
Egyes elméletek szerint a depressziós emberek éppen amiatt nyúlnak nagyobb arányban a pohárhoz, hogy ezzel gyógyítsák magukat. A legújabb kutatásoknak köszönhetően azonban már biokémiai és viselkedési adatok is rendelkezésre állnak, amelyek alátámasztják ezt a hipotézist - mondta el Kimberly Raab-Graham, a tanulmány fő kutatója.
A szakember hangsúlyozta: az alkohollal való öngyógyítás azonban nagyon veszélyes, mert igen keskeny az a határ, ahol a segítő hatás átmegy károsba, és az ismételt használat könnyen vezethet függőséghez.
Egyes gyors hatású antidepresszánsok - például a ketamin - egyetlen adagja képes órák alatt enyhíteni a depressziós tüneteket. Hatása pedig akár két hétig is eltarthat még olyan egyéneknél is, akik egyébként rezisztensek a hagyományos antidepresszánsokra. A tanulmány kimutatta, hogy az alkohol ugyanazokat a biokémiai útvonalakat követi állatokban, mint a gyors hatású antidepresszánsok, és e közben a gyógyszerekhez hasonló viselkedési hatásokat hoz létre az emberekben.
Raab-Graham szerint az eredmények megadják a biológiai alapjait az öngyógyításra való természetes emberi ösztönnek. A témában ugyanakkor további kutatásokat tart szükségesnek.
Forrás: Origo