Az öngyilkos hajlamot is kimutatja a vér?

Az orvosok a jövőben képesek lehetnek egy egyszerű vérvizsgálatból kimutatni, hogy a páciens hajlamos-e az öngyilkosságra. A kutatók remélik, hogy ennek segítségével csökkenthető lesz az öngyilkosságok előfordulási aránya.

Az Ausztrál Statisztikai Hivatal adatai szerint az országban jelenleg az öngyilkosság az első a vezető halálokok listáján a 15 és 44 év közötti korosztály esetében.

Mint az a című szaklapban megjelent tanulmányból is kiderült, a gyulladásos folyamatok melléktermékeként keletkező kvinolinsav szoros összefüggésbe hozható az öngyilkosságra való hajlam kialakulásával. A vizsgálatok szerint az öngyilkosságra hajlamosak esetében kétszer olyan magas a szervezet kvinolinsav-szintje, mint az egészséges embereknél. Minél erősebb a halálvágy, annál magasabb a kvinolinsav-szint.

Pesszimista vagy depressziós? Töltse ki tesztünket! Az emelkedett savszintből következik az idegsejtek közti ingerületátvivő anyag, a glutamát fokozott működése is. A sav egyfajta kémiai katalizátorként működve arra ösztönzi a glutamátot, hogy több jelzést küldjön a közelében lévő sejteknek. Eddig a depresszióra való hajlam tekintetében főként egy másik neurotranszmitter, a szerotonin volt a figyelem középpontjában.

A mostani kutatás során a tudósok 100 svéd páciens agy-gerincvelői folyadékából vettek mintát, hogy meghatározzák a kvinolinsav-szintet. A páciensek kétharmada öngyilkossági kísérlet után került kórházba, a többiek egészségesek voltak. "Korábban már sikerült bizonyítanunk, hogy a kvinolinsav nevű neurotoxin szerepet játszhat egyes agyi betegségek, például az Alzheimer-kór, az autizmus és a skizofrénia közben fellépő idegi-gyulladásos folyamatok kialakulásában - nyilatkozta Gilles Guillemin, az New South Wales Egyetem docense.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatócsoport tagjai jelenleg egy olyan vérteszt kifejlesztésén dolgoznak, amely segíthetne kimutatni az öngyilkosságra való hajlamot. "Már ismerjük a lejátszódó folyamatokat és a folyamatban részt vevő molekulákat, úgyhogy már csak egy egyszerű vizsgálati módszert kell kifejlesztenünk" - mondta Guillemin professzor.

A végső cél természetesen az, hogy az orvosok idővel és specifikus enzimblokkoló anyagok segítségével meg tudják akadályozni a kvinolinsav termelődését. Egyes vizsgálatok szerint a ketamin képes a glutamin-jelzések blokkolására, ami segíthet a depresszió leküzdésében. A szer azonban mellékhatásai miatt egyelőre nem alkalmazható szélesebb körben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra