A Taichung Chung Shan Orvosi Egyetemen dolgozó kutatócsoport két év kísérletezés után úgy találta, hogy a banán héja gazdag szerotoninban, abban az anyagban, amely alapvető fontosságú a hangulat szabályozásában. Az agyi szerotonin alacsony szintjét tartják felelősnek a depresszió kialakulásában, bár az orvosok számára még nem teljesen egyértelmű az alacsony szerotonin szint és a depresszió közötti kapcsolat mibenléte. A kutatócsoport azt is felismerte, hogy a banánhéj kivonat elősegíti a szem retina sejtjeinek regenerációját, így meg tudja védeni a retinát a fény okozta károsodástól - írja a MediPress.
A vizsgálat során laboratóriumi körülmények között a kutatók retinasejt tenyészeteket két csoportra osztottak - egy kontrollra és egy olyanra, amely banánhéj kivonatban úszott - majd két napon keresztül napi hat óráig erős fénynek tették ki őket. A kísérlet végén a kontroll csoport retina sejtjei elpusztultak, míg a banánhéj kivonatos sejtek regenerálódtak és nem szenvedtek károsodást.
A kutatócsoport szerint a banánhéj vízben forralása után a főzővíz vagy a gyümölcscentrifugával nyert banánhéj-lé fogyasztása segíthet a depresszió legyőzésében. A kutatók heti többszöri, vagy napi egy banánhéj-főzővíz vagy héjból nyert lé fogyasztását javasolják.
A kutatócsoport további banánhéj kivonattal kapcsolatos emberi kísérletet is tervez a közeljövőben. A banánhéj kivonat luteint tartalmaz, amely a karotinodok családjába tartozó antioxidáns, amely tápanyagot jelent a szemnek. A lutein megtalálható más zöld leveles zöldségekben, néhány gyümölcsben és magban is.
STOP