Bírósági ítéletben köteleztek egy rákbeteg, kórházfóbiában szenvedő asszonyt, hogy alávesse magát az életmentő műtétnek.
Sir Nicholas Wall bíró engedélyt adott az 55 éves asszony kikényszerített műtétére. A tanulási nehézségekkel is küzdő asszony nem képes dönteni saját egészségi állapotáról, állt indoklásában. Az NHS alapítvány érvei szerint az asszony meghallhatott volna, ha nem távolítják el petefészkét és a petevezetékeit. A bíróság elé tárt bizonyítékok alapján a rák ugyan lassan növekedett, de beavatkozás nélkül szétterjedhetett volna, ezzel az asszony halálát okozva.
A láthatólag szellemi fogyatékossággal élő asszony előzőleg visszautasította a kórházi kezelést. Sir Nicholas kijelentette, hogy ha a rábeszélés nem sikerül, akár előállítással vigyék kórházba és tartsák ott az operáció végéig. "Habár az eljárás nem szokványos és használja a kényszerítés eszközét, mindazonáltal jóleső érzéssel töltött el az a törődés és gondoskodás, ami arra irányult, hogy ez az asszony megkapja a szükséges kezelést és ellátást" – mondta.
Liz Sayze, a Radar nevű fogyatékosokkal foglalkozó szervezet helyettes vezetője szerint: "mindenképpen helyes volt az életmentő beavatkozás kikényszerítése, mivel a fogyatékkal élők egyik legnagyobb problémája, hogy nem mindig kapják meg ugyanazt a kezelést, mint egészséges embertársaik. Elsősorban azonban mindenkinek meg kell adni a lehetőséget, hogy maga döntsön sorsáról, ellátva őt a döntéséhez szükséges információkkal, ha kell akár képek, vagy egy hozzá közel álló családtag segítségével."