COVID-19: ezekre a betegekre is veszélyesebb

A pszichiátriai betegeknél megnő a COVID-19 miatti halálozás kockázata - állapította meg egy friss kutatás.

A pszichiátriai betegeknél magasabb a kockázata, hogy a COVID-19 miatt kórházba kerülnek vagy meghalnak - ezt állapította meg egy új tanulmány, amely a The Lancet Psychiatry szakfolyóiratban jelent meg. A témában készült eddigi legnagyobb elemzés a pszichiátriai betegek COVID-19-kockázatait vizsgálta. Eredményeik szerint a mentális rendellenességben szenvedő betegek esetében kétszerese a kórházba kerülés vagy halálozás kockázata a SARS-CoV-2-fertőzés miatt azokhoz képest, akik nem szenvednek mentális betegségekben - olvasható EurekAlert tudományos hírportálon megjelent közlemény.

Anyaként, bipoláris zavarral ilyen megélni a járványt A járvány mindenkit óriási kihívás elé állított, a bipoláris zavarban szenvedő anyáknak azonban az átlagnál bonyolultabb a helyzete. Egy sokszorosan nehezített "terepen" kell helyt állniuk szülőként, és kordában tartani betegségüket, és ez a teher nyomasztó lehet. Érintettek mesélték el a SELF-nek, hogyan élik meg, és élik túl a pandémiát - kattintson !

A mentális betegségben szenvedőknél komolyabb a kockázat

A pszichotikus és hangulatzavarok összefüggnek a COVID-19-hez kapcsolódó halálozással, és ez a helyzet az antipszichotikus és anxiolitikus kezelésben részesülőkkel is. A kábítószerfüggő betegeknél szintén fokozott a kórházi kezelés kockázata - írták a kutatók. A kutatás 22 ország 33 tanulmányának adatait foglalja össze, amelyek 1 469 731 koronavírusos betegre terjedtek ki, akik közül 43 938 szenvedett mentális betegségben.

A tanulmány szerzői az eredmények ismeretében felszólították a nemzeti és nemzetközi egészségügyi hatóságokat, hogy tegyenek összehangolt lépések annak érdekében, hogy a súlyos mentális betegségben , értelmi fogyatékosságban és kábítószer-használati zavarokban szenvedő betegek számára biztosítsák a védőoltást a COVID-19 ellen.

A mentális betegségben szenvedőknél komolyabb a kockázat. Fotó: Getty Images
A mentális betegségben szenvedőknél komolyabb a kockázat. Fotó: Getty Images

Livia De Pricker, a belgiumi Egyetemi Pszichiátriai Kórház kutatója, a tanulmány egyik szerzője felidézte: a nemzeti és nemzetközi pszichiátriai egyesületek a súlyos mentális betegségben szenvedő betegek kiemelt oltását szorgalmazták. Hamar kiderült azonban, hogy a mentális zavarokkal küzdő betegek halálozási és kórházi kezeléssel kapcsolatos kockázataira vonatkozó meggyőző bizonyítékok hiánya akadályozza, hogy az egészségügyi döntéshozók végrehajtsák ajánlásainkat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hozzátette: "ez a tanulmány pontosan ezt kínálja, és kimutatja, hogy a már meglévő mentális zavarok, különösen a pszichotikus és hangulatzavarok, valamint az antipszichotikumokkal és szorongáscsökkentő gyógyszerekkel való kezelés összefügg a COVID-19-halálozással. Ezen új bizonyítékok birtokában a cselekvés mellőzése többé nem opció."

De Pricker arra is felhívta a figyelmet, hogy a kutatás adatai feltűnő kontrasztot mutattak a súlyos mentális betegségben szenvedő betegek esetében. "Különösen a pszichotikus zavarokkal küzdő betegeket érintette a legmagasabb halálozási kockázat, de nem volt megnövekedett a kórházi felvétel kockázata. Tudjuk, hogy ezek a betegek jelentős akadályokkal szembesülnek a fizikai egészségügyi ellátásban, és eredményeink arra utalnak, hogy az ellátáshoz való csökkent hozzáférés hozzájárulhatott az ebben a csoportban megfigyelt megnövekedett halálozáshoz" - hangsúlyozta, és kiemelte, hogy éppen ezért a közegészségügyi hatóságoknak célzottan kell lépéseket tenniük az érintett betegek megfelelő ellátása érdekében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra