A kísérletben résztvevő depressziós önkéntesek szignifikáns hangulatjavulásról számoltak be - már tíz perccel az egyszeri alkalom után. Feltételezések szerint úgy működik a módszer, hogy hatással van az agy hangulatszabályozásért felelős részének idegsejtjeire. Ezek a szerv felső részén találhatóak, és kulcsszerepet játszanak az érzelmek alakulásában is. A szakértők reményei szerint az ultrahang a későbbiekben akár az antidepresszáns gyógyszerek alternatívája is lehet.
Új megoldás a gyógyszerek helyett?
A gyógyszerek súlyos depresszió esetén a leghatékonyabbak, és vitatott, hogy mérsékelt vagy enyhe betegségnél érdemes-e használni őket. Olyan mellékhatásokat idézhetnek elő, mint az emésztési zavar, a fáradtság, az elhízás vagy a szexuális zavarok. Az NHS brit egészségbiztosító adatai szerint a beszédterápiák ugyancsak hatékonyak, ám rendkívül hosszú a várólista rájuk.
Jelen kutatás szerint az ultrahang egyetlen negatívuma, hogy néhány depresszióban szenvedő résztvevő kellemetlennek érezte a fején áthaladó hullámokat. Néhány éve köztudott, hogy a bizonyos frekvenciájú ultrahang vibrálással serkentheti a sejtek aktivitását.
Az Arizonai Egyetem kutatói 14 önként jelentkező hallgató fejéhez tartottak ultrahang készüléket 30 másodpercig, a többieknél viszont kikapcsolt állapotban volt a készülék. A depressziós betegek úgy tudták, hogy a fájdalomcsillapítás áll a kísérlet középpontjában. Tíz perc elteltével a diákok hangulatát vizuális analógia skálával mérték, amely nullától száz pontig jelzi a félelem, a zavartság, a szomorúság, a düh és a feszültség érzését. A magasabb érték pozitívabb érzelmeket jelöl.
A Brain Stimulation című szakfolyóiratban megjelent eredmények szerint az ultrahanggal kezelteknél már tíz perc alatt is 54,6-ről 59,3-re javult a hangulat, míg a kontrollcsoportban nem volt növekedés. A klinikai alkalmazásig azonban még további vizsgálatokra van szükség.