A nagyon alacsony súllyal születetteknek nagyobb az esélyük, hogy felnőtt korukban depressziósok lesznek, vagy figyelemhiányos hiperaktivitási zavarban (ADHD) vagy más pszichiátriai betegségben szenvednek majd. A születés előtti szteroid alkalmazása pedig még tovább növeli ezt a rizikót – derült ki egy kutatásból, amelyről a Medical News Today számolt be. Ugyanakkor nemcsak hátránya van az alacsony születési súlynak: a vizsgálatból ugyanis az is kiderült, hogy aki alacsony testsúllyal születik, kevésbé valószínű, hogy alkohol- vagy kábítószerfüggővé válik.
Számos korábbi vizsgálat igazolta már, hogy az alacsony súllyal születettek esetében felnőtt korban többféle egészségügyi kockázattal lehet számolni – így például szívbetegségekkel . Most pedig arra derült fény, hogy a mentális problémák hátterében is állhat az alacsony születési súly.
Dr. Van Lieshout és kollégái 84 felnőttet vizsgáltak meg a pszichiátriai betegségek szempontjából; mindannyian extrém alacsony testsúllyal (1000 g alatt) születtek. Az ő adataikat vetették össze 90 normál testsúllyal született felnőttével. Az összes résztvevő 1977 és 1982 között született a kanadai Ontarióban; a vizsgálat elkészítésekor a harmincas éveik első felében jártak.
Az eredmények azt mutatták, hogy az extrém alacsony súllyal születettek esetében háromszor kisebb az esélye annak, hogy alkoholistává vagy szerhasználóvá váljanak. Ugyanakkor az alacsony testsúllyal születettek 2,5-ször nagyobb eséllyel szenvednek valamilyen pszichiátriai betegségben (depresszióban, figyelemhiányos hiperaktivitási zavarban, szorongásban), mint a normál testsúllyal születettek. Ezen kívül az is kiderült, hogy azoknál, akiknek az édesanyja a szülés előtt szteroidos kezelést kapott, 4,5-ször nagyobb az esélye a pszichiátriai problémák kialakulásának, mint a normál testsúllyal születetteknél.
„Azáltal, hogy az extrém születési súly mentális kockázatait felfedeztük, arra is lehetőség nyílik a jövőben, hogy az ilyen esetben nagyobb figyelmet fordíthassanak a mentális problémák megelőzésére, illetve korai felismerésére és szakszerű kezelésére” – értékelte az eredményeket Dr. Van Lieshout.