Katatónia alatt egy olyan tünetcsoportot értünk, amely például bizonyos mozgások gátoltságából vagy éppen azok ismétléséből, utánzásából, túlmozgásokból, mozgásviharokból áll. A katatónia egy tipikus példája olvasható és látható a Száll a kakukk fészkére című klasszikusban is, amikor a beteg mozdulatlanul áll egy sarokban, vagy éppen bizonyos mozgásokat periodikusan ismételget.
A tünetcsoport látványos jele az úgynevezett viaszhajlékonyság is, amely azt jelenti, hogy az érintettek úgy maradnak, ahogyan beállítják őket. Még akkor sem mozdulnak el, ha ez egy nagyon kényelmetlen póz.
Érdemes megemlíteni az úgynevezett mozgásvihart is. Erről akkor beszélünk, ha az amúgy semmilyen mozdulatot nem végző, semmire rá nem bírható katatón beteg hirtelen törni-zúzni kezd, akár agresszívvá is válik. Megjósolhatatlan, mikor következik ez be, de általában csak rövid ideig, legfeljebb néhány percig tart.
A katatóniát ma már nemcsak a skizofréniával hozzák összefüggésbe, hanem számos egyéb betegséggel is, kezdve a depressziótól a bipoláris zavaron át az agyhártyagyulladásig . A szervi és idegrendszeri károsodások mellett gyógyszermellékhatás is okozhat katatóniát.
A probléma kialakulását nem igazán lehet megelőzni, legfeljebb az azt kiváltó pszichiátriai probléma kezelése jelenthet megoldást. Ez azonban nem mindig egy járható út, mert a betegek gyakran csak akkor jutnak el szakorvoshoz, amikor állapotuk katatóniában csúcsosodik ki.
A katatóniáról bővebben Betegségek A-Z rovatunkban olvashat!