Ez a mindent átható szemérem vagy inkább prüdéria (amely miatt a reklámokban kéken menstruálnak a nők, vagy például a női vagy férfi játékfigurákon a nemi szerveknek nyomuk sincs) számos embernek megnehezíti önmaga teljes elfogadását. Az Indianai Egyetem kutatói közel 2500 nő bevonásával végeztek vizsgálatokat 2012-ben. Megállapították, hogy szoros a kapcsolat a nemi szervek ápolása (például borotválás, fazonírozás) és a szexuális viselkedés között. A törődés következtében a nők magukat sokkal nőiesebbnek, vonzóbbnak és szexuálisan önkifejezőbbnek élik meg.
Önértékelésünk mellett az önfeledt és örömet adó erotikának is elengedhetetlen feltétele intim részeink szeretete. Komoly szexuális problémát jelenthet egy lánynak, ha félelem, bűntudat vagy undor folytán nem képes megérinteni a nemi szervét, és kizárólag szivaccsal képes tisztálkodni - sőt megnézni sem meri. (Nem véletlenül számít klasszikus szexterápiás gyakorlatnak a tükör előtti módszer, ami az intim anatómia mellett testünk szexuális működését is segít megérteni.)
Az önelfogadáshoz hozzá tartozik a nemi szervek szeretete is
Honnan eredhet az ilyen erős averzió? A szülő részéről megtapasztalt visszautasítás, közöny vagy ellenségesség kifejezése a gyerekben kiválthatja a szeretetre méltatlanság érzését és az öngyűlöletet, ami egyes testrészekre is kivetülhet. Az elidegenített testtáj érintése így akár feszültség, intenzív szorongás , sőt testi-lelki fájdalom forrásává válhat.
A pelenkázás és a szobatisztaságra szoktatás időszaka szintén kritikus szerepet játszhat az egyén saját testről kialakított vélekedésében. A szülő által kifejezett negatív attitűdöt, az utálkozó arckifejezést vagy undort testi produktumai, illetve a genitáliájának a megérintésével szemben a gyermek úgy értelmezheti, mintha ő maga lenne rossz, a teste pedig visszataszító, szégyenletes.
Hevesi Krisztina szexuálpszichológus cikke a HVG Extra Pszichológia folyóiratban a test és lélek egymásra hatásával foglalkozik. Hogyan lehetünk harmóniában a testünkkel? Mit üzennek a betegségeink? Mi áll evési zavaraink hátterében?
Forrás: hvg.hu