A legfrissebb kutatások azt állítják, hogy már akár egy négy-héthónapos kezeléssorozat hatására is gyors és látványos változás állhat be a páciensek személyiségében.
Az Illinois Egyetem (Urbana-Champaign) szakembere, Brent Roberts pszichológia professzor tanulmánya igen provokatív, hiszen azt állítja, bármennyire az ellenkezőjét gondolják a szakemberek, a pszichiátriai kezelések és gyógyszerek hatására igenis megváltozik a betegek személyisége, ami mind társas kapcsolataikra, mind iskolai, vagy munkahelyi teljesítményükre is kihat.
A Pszichológiatudományok Társaságának washingtoni találkozóján előadott vizsgálat során Roberts és munkatársai 144 korábbi tanulmányt néztek át, melyben összesen több mint 15 ezer olyan személyre nyílt rálátásuk, akik valamilyenfajta személyiségfejlesztő kezelésen vettek részt. Ezek közül egyiknek sem volt célja a személyiség megváltoztatása, ennek ellenére a kontrollcsoporttal összehasonlítva valamennyiük személyiségében jelentős változások álltak be. A legnagyobb változásokat a pszichiátriai rendellenességgel - például depresszióval vagy szorongással - kezelt betegeknél tapasztalták a szakemberek, de még egészséges személyeknél is előfordult jelentős változás, főleg, ha gyógyszereket szedtek.
Thomas F. Oltmanns, a Washington Egyetem pszichológusa hozzátette, hogy a személyiségnek egyes egészségtelen szokások is a részét képezik, például a dohányzás , az ivás vagy a túlzott evés, így amikor valaki egy terápia következtében elhagyja ezeket a káros szokásokat, és helyette mozogni kezd, szintén változás áll be a személyiségében.
Ahhoz, hogy pontosan kiderüljön, ezek a személyiségbeli változások valójában minek az eredményeként következnek be és milyen mértékben javítják egy egyén életét, még további vizsgálatok szükségesek.