Kutatók most megállapították, hogy azoknál az embereknél, akiknél az agyrázkódás előtt pszichoszomatikus problémák álltak fenn, sokkal nehezebb a gyógyulás folyamata. Pszichoszomatikus tünet lehet a fájdalom és a hányinger is. Ami lényeges, hogy ezeknek nincs egészségi előzménye, fizikai megnyilvánulásuk szinte mindig pszichés problémákra vezethető vissza.
A friss tanulmány szerzője, Lindsay Nelson szerint egyértelmű, hogy a felépülés folyamatában a legnagyobb szerepet az agyrázkódás komolysága játssza, de úgy véli, a pszichoszomatikus tünetek is fontosak.
A kutatásban több mint kétezer közép- és főiskolás sportoló vett részt, akiket a szezon előtt alaposan megvizsgáltak, többek között pszichoszomatikus tüneteket is keresve. A résztvevők közül később 127-en kaptak agyrázkódást sportolás közben, többségében amerikai futball mérkőzéseken, de akadt a sérültek között birkózó, hokis, és lacrosse játékos is. Őket rögtön a sérülés után, majd 8, 15 és 45 nappal később is megvizsgálták.
Mint kiderült, az agyrázkódás tünetei átlagosan 5 nap alatt múltak el. Azoknál a sportolóknál azonban, akiknél korábban felfedezték a pszichoszomatikus tüneteket, a folyamat sokkal lassúbb volt, hiszen 80 százalékuknak 20 napra volt szüksége a felépüléshez.
Nelson szerint, mivel ezek a sportolók alapvetően egészségesek voltak, a pszichoszomatikus tünetek fontossága nagyobb, mint korábban hitték. Reményei szerint ennek az eredménynek az ismeretében a fiatal sportembereknél jobban odafigyelnek majd a pszichoszomatikus tünetekre, hogy időben közbelépve gyorsítsák meg az esetleges későbbi sérülésből való felgyógyulásukat.
Forrás: news-medical.net