Azok, akiknek már van tapasztalatuk a betegséggel, jó eséllyel képesek felismerni az előjeleket. Van, amikor ezek alapján rövid koncentrációval is képesek távol tartani a roham kialakulását, de ez nem mindig segít.
Vannak olyan megoldási javaslatok is, mint például a szorongástól való megszabadulás , amelyeket könnyebb ajánlani, mint kivitelezni. Az egyszerűbben, könnyebben alkalmazható módszer a megfelelő lélegzés elsajátítása. Ez utóbbi évezredek óta része a különböző meditációs gyakorlatoknak, amelyek célja a test és az elme megnyugtatása.
Hogyan tudunk úrrá lenni a pánikrohamon?
De miért segít a légzés a mentális egészség kialakításában, fenntartásában? Amikor idegesek vagyunk, a szimpatikus idegrendszerünk stimuláció hatása alá kerül, és a harcolj-vagy-menekülj válaszreakció bekapcsol a testünkben. Ennek hatására légzésünk felgyorsul, és megnő a test stresszhormon szintje. Ugyanakkor a mély, lassú légzés hatására a paraszimpatikus idegrendszer aktiválódik, ami ellensúlyozza a stresszt.
Ha sikeresen irányítani tudjuk légzésünket, akkor közvetetten hatással lehetünk a testünk több más funkciójára is, amit egyébként nem lennénk képesek irányítani. Ilyen például a szív és érrendszer, az emésztés, a hormonháztartás, sőt akár az immunrendszer is.
Mint a mellékelt videó is mutatja, az embernek az orrán keresztül kell 4-5 másodpercen keresztül belélegeznie majd lassan kiengedni a levegőt a szájon keresztül.
A jó légzéstechnikának más előnyei is lehetnek az egészségre nézve. Például sokkal élvezetesebbé teszi az evést, lehetőséget teremt rá, hogy akár egy percen belül képesek legyünk elaludni és mindenféle stresszválaszt csökkent a szervezetben.
Noha a rendszeres testmozgás, az egészséges étrend, a megfelelő szociális kapcsolatok, a jó alvás és a kognitív viselkedésterápia mind fontos eleme a stressz és a szorongás leküzdésének, a következő pánikroham alkalmával már az is segíthet, ha veszünk néhány nagy levegőt.