Hormon segíthet a depressziósokon

A Texasi Egyetem jelentéséből kiderült, hogy egy bizonyos antidiabetikus hatással rendelkező hormon a depressziós tüneteket is csökkentette az egérkísérletek során.

A jelenleg használt összes antidepresszáns fokozza a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. "Az eredmények új célpontot biztosítanak azok kezeléséhez, akik már ettől a betegségtől szenvednek, vagy hajlamosak rá" - mondta el a kutatás vezetője, Xin-Yun Lu, a Texasi Egyetem Egészségtudományi Központjának gyógyszerész és pszichiáter adjunktusa.

Az adiponektin nevű hormont a zsírszövet választja ki, és érzékennyé teszi a szervezetet az inzulinra, a vércukorszintet csökkentő hormonra. "Kimutattuk, hogy az adiponektin szintje csökken a depresszió krónikus szociális hátrány stressz modelljében" - magyarázta dr. Lu. A kísérlet során egereket tettek ki 14 napon keresztül társas hátrányból adódó stresszhelyzetnek. A hímeket ismeretlen, agresszív társuk ketrecébe helyezték el 10 percre, ahol fizikailag alárendelt szerepbe kerültek. A vereséget követően a két egér ugyanabban a ketrecben maradt, de egy perforált műanyag lappal választották el őket egymástól, így a nap hátralevő részében láthatták és hallhatták egymást. Minden nap más egérrel zárták össze őket. Az utolsó ilyen áthelyezést követően megmérték a plazma adiponektin szintjét.

A legyőzött egereknél jóval alacsonyabbnak bizonyult a szintje. Ha az adiponektin koncentrációját csökkentették az adiponektin gén egyik alléljének törlésével, illetve az antitest semlegesítésével, az egerek sokkal érzékenyebbé váltak a társas megvonásra, elveszítették a boldogságérzetre való képességüket és kialakult a tanult tehetetlenség. A magas zsírtartalmú étrenden tartott egerek elhíztak és 2-es típusú cukorbetegség alakult ki náluk. Ha ezek a rágcsálók és normál súlyú társaik adiponektint kaptak, akkor az antidepresszánsokéhoz hasonló hatás jelentkezett. A kísérletről a Proceedings of the National Academy of Sciences-ben olvasható beszámoló.

"Az eredmények szerint az adiponektin kritikus szerepet játszik a depresszív viselkedésformák kialakulásában, és megnyílik az út az innovatív terápiás lehetőségek felé" - vélekedett Dr. Lu. A terápia ezrek életét könnyítené meg. "Jelenleg a major depresszióban szenvedő betegeknek csak mintegy felét kezelik antidepresszánsokkal a remisszió eléréséig. A antidepresszánsok ."

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra