A Ferenc József rendeletére épített egykori nagy múltú intézetet 2007-ben zárták be. A Hűvösvölgyi út 116. alatt található Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet késői romantikus stílusban megálmodott épületét Zettl Lajos tervezte.
A Tébolyda építése és felszerelésének összes költsége elérte az 1.670.700 forintot, ami nagyon nagy költségnek számított az 1800-as évek végé felé járva.
A korabeli sajtó és az építészeti kritikák inkább „fejedelmi kastély tér- és anyagpazarlásával épült” épületnek nevezték, de a célja a pszichiátriai betegséggel küzdőknek igazi mentsvár volt. Az intézmény a megnyitása után kiemelkedő színvonallal működött, zajlottak itt biokémiai kutatások, létesült az állatkísérleti laboratórium, de 1950-ben itt nyílt az első gyermek pszichiátria is.
Az egykori intézményben kezdetben 300 beteg ápolását tette lehetővé, később ez a szám folyamatosan növekedett.
Az egykori Lipótmező épületében helyet kaptak az orvosok lakásai, a személyzet szállásai, konyha, irodák és raktárak.
A II. világháború után a Lipótmező 1600 beteget is ellátott.
Az egykori OPNI-t hatalmas park és 50 hold erdő övezi. Az épületben saját mosoda, gyógyszertár, de még melegvizes medencék is működtek anno.
Az Országos Tébolyda 1868. december 6-án nyitotta meg kapuit Schnirch Emil igazgatása alatt.
A köznyelvben “Sárga háznak” “Hárshegynek” vagy a legtöbbet emlegetett “Lipótmezőnek” becézett intézményt 2007-ben zárták be, és 139 éves működés után ürítették ki végleg.
Egy 2009-es számítás szerint, az épület kb. hatmilliárd forintot ér. Jelenleg is a magyar állam tulajdona. A legutóbbi hír az egykori OPNI épületéről, hogy bentlakásos magániskolát hoznak létre a helyén, amire talán még 2023-ban sor kerülhet.
A Lipótmezőn élő egykori betegeket a Nyíró Gyula kórház és az Amerikai úti kórház vett át.
A bezárás előtt 900 ember dolgozott az OPNI-ban és 849 fekvőbeteg-ággyal rendelkeztek. Számtalan kutatólabor is működött a betegállatás mellett az épületben, amit egy tollvonással megszüntettek.