Eközben azok a nők, akik elengedik ezt a kérdést, később nagyobb valószínűséggel tudnak boldog életet élni. A vizsgálat során a szakemberek egy évtizeden át kísértek figyelemmel olyan nőket, akiknél 1995 és 2000 között Hollandia valamelyik meddőségi központjában sikertelen volt a kezelés. A hétezer nő kapcsán figyelembe vették azt, hogy korábban volt-e már gyerekük, illetve azt, hogy milyen meddőségi kezelésben volt részük. A kérdőív kitöltésének idején a nők hat százaléka vallotta azt, hogy továbbra is szeretne gyereket, ami együtt járt azzal, hogy ezeknél a nőknél 2,8-szorosára nőtt a különféle mentális betegségek előfordulásának esélye.
Amint azt a kutatást vezető dr. Sofia Gameiro, a Cardiff Egyetem munkatársa elmondta, azt már korábban is tudták, hogy a sikertelen meddőségi kezelések növelik a mentális problémák jelentkezését, ám eddig úgy vélték, hogy ennek hátterében kizárólag az áll, hogy az illetőnek nem lehetett gyereke. A mostan vizsgálatból azonban az is kiderül, hogy a görcsösen ragaszkodott ahhoz, hogy szülni akar .
Emellett az is kiderült, hogy azok, akik idősebben vágtak bele a kezelésbe, jobb mentális állapotban voltak, mint azok, akik fiatalon kezdték, illetve a házasok vagy tartós kapcsolatban élők is kevésbé voltak kitéve a depressziónak, mint az egyedülállóak, özvegyek , és hasonló különbség mutatkozott a tanultabbak és a tanulatlanabbak között is. Dr. Gameiro szerint fontos lenne, hogy a sikertelen meddőségi kezelések után a nők kellő támogatást kapjanak, és segítsék őket abban, hogy más célokat is találjanak az életben, mint a gyerekvállalás, akár egy hobbit, akár egy rokongyerekkel, például unokaöccsel vagy unokahúggal való rendszeres időtöltést.