Éppen ezért jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy mit érdemes ilyenkor tenni.
Maradjunk nyugodtak!
A pánikbetegnek sokkal rosszabb lesz, ha mi is elveszítjük a fejünket, ezért próbáljunk meg annyira nyugodtak és összeszedettek maradni, amennyire csak tudunk. Ezzel egy kicsit őt is megnyugtathatjuk.
Teremtsünk csendes és kényelmes környezetet!
Ha valakinek, akit ismerünk, pánikrohama van , és nyilvános helyen vagyunk, próbáljuk meg kedvesen, de határozottan rávenni, hogy kövessen minket egy csendesebb helyre. Többeknek jót tesz ilyenkor, ha leülhetnek egy üres irodában, autóban, esetleg próbafülkében.
Kérdezzük meg, hogy van-e valamilyen gyógyszerük, amelyet be kell venniük!
A pánikbetegek egy részének receptre írnak fel gyógyszert, amelyet olyankor kell bevenniük, ha tüneteik irányíthatatlanná válnak. Kérdezzük meg, hogy van-e náluk ilyen, és ha igen, akkor szerezzünk egy pohár vizet, és várjuk meg, amíg beveszik!
Kérdezzük meg, hogy van-e valaki, akit felhívhatunk!
A pánikbetegnek roham esetén szüksége lehet egy barátra, családtagra, esetleg az orvosára. Kérdezzük meg, hogy kivel szeretne beszélni, és ajánljuk fel, hogy felhívjuk! A beteget semmiképp se hagyjuk magára, hacsak nem kéri, de akkor is maradjunk hallótávolságban, hogy jelezhesse, ha szüksége van ránk!
Beszéljünk nyugodtan és együttérzően!
Fontos, hogy tudatosítsuk a betegben, hogy nincs egyedül, biztonságban van, és hogy mindenben segítünk neki, amiben csak szüksége van rá. Próbáljuk elterelni valamivel a figyelmét!
Forrás: Care2.com