Egy ördögi kör: irracionális félelem a hányástól

Már a hányás gondolatától is erős szorongás fog el? Azonnal pánikolni kezdesz, ha valamilyen gyomorpanaszod lép fel? Nem szívesen eszel büfékben és kerülöd a nagy lerészegedéssel járó bulikat? Ha ezekre a kérdésekre igennel feleltél, akkor elképzelhető, hogy emetofóbiás vagy.

„Az emetofóbia a hányástól való intenzív, irracionális félelmet jelenti, amely akár már a hányinger érzésével aktiválódhat. Mivel a szorongás fokozhatja a hányingert, érintettként ez könnyen egy ördögi körbe taszíthat téged” – olvasható a Mélylevegő Projekt egyik Facebook-bejegyzésében. A Csikos Csenge Alíz által kidolgozott edukációs posztban kiemelik, hogy a hányás gondolatától, látványától, vagy a hányinger érzésétől aktiválódó szorongás ugyan lehet akár enyhe is, de sokaknál durva pánikrohamok is kialakulhatnak.

Az emetofóbia az életed összes területére rányomhatja a bélyegét, és akár szociális elszigeteltséghez vagy a várandósságról való lemondáshoz is vezethet (a reggeli rosszullétek elkerülése érdekében). Ez a fóbia egyébként bármilyen életkorban kialakulhat, de a leggyakrabban már gyerekkortól kezdve fennáll. Az érintettek többsége nő.

Fontos továbbá kiemelni, hogy bár rengetegféle fóbia létezik, az emetofóbiával való megküzdés valamivel nehezebb. Ebben az esetben ugyanis a félelem tárgya gyakorlatilag elkerülhetetlen, hiszen a hányás egy olyan természetes folyamat, amely során a szervezet megszabadul a potenciálisan ártalmas anyagoktól.

nő hányingerrel küzd
Már a hányás gondolatától is erős szorongás fog el? Akkor elképzelhető, hogy emetofóbiás vagy. Fotó: Getty Images

Ha ezek igazak rád, te is érintett vagy

Mivel az emetofóbiások gyakran inkább az otthonuk biztonságát választják egy esti buli helyett, a problémát könnyű összekeverni a szociális fóbiákkal. Egyes rituális viselkedésformák miatt pedig kényszerbetegségnek is tűnhet. Társulhat mellé továbbá generalizált szorongás és depresszió is. Nem mindig egyértelmű tehát, hogy mi is a konkrét kiváltó oka az emetofóbiások szorongásának.

A Mélylevegő Projekt szerint az alábbiakról ismerheted fel, hogy te is emetofóbiával küzdesz:

  • már a hányás gondolatától is erős szorongás fog el (jelentkezhet például légszomj, mellkasi nyomás vagy szapora szívverés is);
  • gyanakodva „monitorozod” saját magad és mások tüneteit;
  • a potenciálisan beteg személyeket messzire elkerülöd;
  • nem szívesen eszel olyan ételt, amelyet nem te készítettél, és folyamatosan ellenőrzöd, hogy mi mikor jár le;
  • kerülöd az esetlegesen hányást kiváltó helyzeteket, például az alkoholfogyasztást;
  • kényszeresen odafigyelsz a tisztaságra, gyakran mosol kezet;
  • bizonyos viselkedésminták, „rituálék” megnyugtatnak (például minden helyen felméred, hogy melyik a legrövidebb út a mellékhelyiségig)

Tudom, hogy hülyeség félni, de a testem az ellenkezőjét üvölti” – egy emetofóbiás vallomása.

Mit tehetsz érintettként vagy hozzátartozóként?

Elképzelhető, hogy a családtagjaid és barátaid gyakran elmondják, mennyire irracionális a hányástól való félelmed, mondván, hogy „hányni senki sem szeret”. Ettől persze még nem fogsz kevésbé rettegni tőle.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha úgy érzed, hogy komolyan befolyásolja az életminőségedet a szorongás, akkor érdemes lehet szakember segítségét kérned” – tanácsolja a Mélylevegő Projekt.

Ha pedig nem te vagy az érintett, hanem az egyik hozzátartozód vagy közeli ismerősöd küzd emetofóbiával, akkor azzal segíthetsz neki a legtöbbet, hogy a biztosítod őt támogatásodról és megértésedről. Máskülönben szégyellni és rejtegetni kezdi a problémáját, ez pedig csak méginkább megnehezíti, hogy szakértői segítséghez jusson.

Hogyan kezelik az emetofóbiát?

Mint sok mentális és szorongásos zavar esetében, az emetofóbia kezelésében is jó eredményeket lehet elérni a kognitív viselkedésterápiával. Ennek célja, hogy az érintett megtanulja felismerni, helyesen kezelni, valamint átkeretezni szorongáskeltő gondolatait.

A fóbiáknál gyakran használt módszer még az úgynevezett expozíciós terápia is. Ennek lényege, hogy szembesítik a pácienst a félelme tárgyával (például képeken és videókon keresztül), illetve olyan helyzetekbe helyezik őt, amelyek kiváltják a szorongást. Egy emetofóbiást például addig pörgetnek, amíg el nem szédül és hányingere nem lesz. A cél, hogy az érintett biztonságos környezetben megtapasztalja, hogy „még a legfélelmetesebb helyzet is túlélhető”.

A fentieken kívül a relaxációs és légzőgyakorlatok is jó szolgálatot tehetnek, segíthetnek ugyanis csökkenteni a szorongás mértékét, illetve visszaadhatják továbbá a kontroll érzését. A nagyon erős szorongás és pánik enyhítése céljából pedig gyógyszeres kezelést is előírhat a szakember.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.