Az szaklapban közzétett új tanulmány kimutatta, hogy a vizsgált 14 ezer nő közül a klinikai depresszió tüneteit mutató nők 14 százaléka szült a 37. hét előtt, míg a többi nő esetében ez az arány 10 százalék volt. A kutatás ugyanakkor nem bizonyít ok-okozati összefüggést a depresszió és a koraszülés között.
A depresszió az édesanya etnikumának, életkorának és egyéb tényezőinek beleszámítása mellett is összefüggést mutatott a koraszülés kockázatával. Mivel azonban olyan tényezők is szerepet játszhatnak, amelyeket a vizsgálat során nem tudtak figyelembe venni - például a dohányzás és alkoholfogyasztás a terhesség alatt, illetve a terhesség előtti testsúly - az összefüggésre más magyarázat is lehet.
A kutatást vezető dr. Richard K. Silver Still, a Chicagói Egyetem munkatársa szerint azonban az eredmények egybevágnak a korábbi kutatások eredményeivel, amelyek szintén kapcsolatot mutattak a depresszió és a koraszülés között. Ráadásul mivel a depresszió súlyos stresszt jelent az édesanyára, a koraszülést illető összefüggés biológiailag is hihető.
A depresszió elleni kezelések a terhesség kimenetelére gyakorolt hatásának vizsgálata nem könnyű, mert nem etikus megvonni bizonyos depresszióban szenvedő terhes nőktől a kezelést, amíg a többiek részesülnek a kezelésben. Silver úgy véli, feltétlenül tájékoztatni kell a depressziós terhes nőket a koraszülés esetleges figyelmeztető jeleiről.
Ami a depresszió elleni kezelést illeti, sok nő nem akar semmilyen gyógyszert szedni terhessége alatt. A mostani kutatás résztvevői mind egy általános szűrési program során estek át depressziószűrésen. Az Amerikai Szülész-nőgyógyászok Kollégiuma szerint a depressziószűrés jót tesz a terhes nőknek, a kismamáknak és családjaiknak is, ezért nagyon ajánlatos fontolóra venni. Dr. Silver azonban úgy véli, hogy az Egyesült Államokban a terhes nők alig felét szűrik depresszióra.