Az úgynevezett Mori-felmérést 7 ezer ember bevonásával Nagy-Britanniában, Németországban, Olaszországban, Dániában, Törökországban, Spanyolországban és Franciaországban készítették, eredményét az Európai Depresszióellenes Napon, hétfőn hozták nyilvánosságra.
A megkérdezettek átlagosan 20 százalékánál állapítottak meg addigi élete során valamikor depressziót, a diagnózis a leggyakoribb Nagy-Britanniában volt 26 százalékkal, a legkisebb előfordulási arányt pedig Olaszországban találták 12 százalékkal.
A depressziót tapasztalt dolgozók közöl a legtöbben Németországban, Dániában és Nagy-Britanniában maradtak távol munkájuktól valamennyi időre (61 százalék, 60 százalék és 58 százalék), míg a legkisebb arányban Törökországban (25 százalék) voltak távol emiatt.
Egy-egy depressziós epizód alatt az érintettek átlagosan 36 napot töltöttek távol munkájuktól, de a számok itt is szórtak a Nagy-Britanniában mért 41 naptól az Olaszországban kapott 23 napig.
A kérdőívben átlagosan minden negyedik érintett ember válaszolta, hogy nem mondta meg munkaadójának, hogy depresszió miatt maradt távol. Minden harmadik depresszióval diagnosztizált dolgozó pedig úgy érezte, hogy veszélybe kerülhet állása.
"A felmérés eredménye azt mutatja, többet kellene tennünk, hogy növeljük a tudatosságot, és támogassuk a munkavállalókat és munkaadókat abban, hogy felismerjék és kezeljék a depressziót a munkahelyeken" - idézte Vincenzo Costigliolát, az EDA elnökét a BBC hírszolgálata .