A Magyar Nemzet cikke szerint folyamatosan napirenden tartják a Magyar Pszichológuskamaráról (MPK) szóló, tavaly kidolgozott törvénytervezetet. A tervezetet tavaly februárban hozták nyilvánosságra, akkor a nagyjából 13 ezres szakmai közösség egy része úgy látta, a Császár-Nagy vezette Magyar Pszichológusok Érdekvédelmi Egyesületébe (MPÉE) tömörülők "le akarják nyúlni a szakmát", ők akarják megmondani, ki és milyen feltételekkel praktizálhat.
Kiszűrhetőek lennének a kuruzslók
A kamarai tagság szerepét és fontosságát is sokan vitatják a szakmában. Ellenzői hangsúlyozzák, hogy nem minden pszichológus vesz részt a gyógyításban, például a piackutatásban utazó reklámpszichológusokat, a munkahelyi konfliktuskezeléssel foglalkozó coachokat, az életmód-tanácsadókat fölösleges lenne összeterelni egyetlen szervezetbe. Az Emmiben lobbizó szervezet ugyanakkor úgy gondolja, hogy a kamara kiszűrhetné a sarlatánokat és az alapvető etikai normákat megsértő pszichológusokat. Az ombudsman is megjegyezte: a pár hetes tanfolyam után szabadon tevékenykedő "spirituális tanácsadók" és "lélekgyógyászok" miatt átfogó szabályozásra és kötelező tagsággal működő kamarára lenne szükség, hogy világos legyen, ki a valódi, egyetemi oklevéllel rendelkező pszichológus.
Urbán Éva, a klinikai szakpszichológiai szakterület minőségügyi szakmai vezetője szerint ugyanakkor a törvény alkotói átestek a ló másik oldalára: hatalmi szóval akarják rendezni a kérdést. Urbán szerint az egészségügyben dolgozó pszichológusoknak egyébként is kötelező belépniük a Magyar Orvosi Kamarába , felesleges és jogszabályellenes lenne a kettős tagság.