A skizofrénia biológiai jellemzőit kutatva az amerikai Yale egyetem specialistái fontos eredményt értek el. A pihenő agy megnyilvánulásait vizsgálva úgy találták, hogy a skizofrénekben ilyenkor a jelek teljesen összekuszálódnak, szétesnek, megszakadnak. A kutatásról a Medical Xpress számolt be .
A Yale szakértői csoportja fMRI-szkennert használt, és matematikai modellt dolgozott ki az agytevékenység szimulálására. Így fedezték fel, hogy az általános jeltovábbításban szakadások következnek be. Ezeket a jelmintázatokat akkor mutatták ki, amikor az agy nem végzett semmilyen különösebb feladatot.
Korábban sok kutató úgy gondolta, hogy a pihenő agy tevékenysége nagyrészt kimerül a "háttérzaj" előállításában. Vagyis pihenés közben az agyi jeltovábbítás nem igényel különösebb klinikai vizsgálatokat. Ám Alan Anticevic pszichiáter, a Yale School of Medicine egyetemi adjunktusa, és az új tanulmány - amely a Proceedings of the National Academy of Sciences című szaklapban jelent meg - vezető szerzője másképp gondolta.
Az új eredmények szerinte megváltoztatják az eddigi gondolkodást a skizofréniáról. Eredményeik ugyanis azt bizonyítják, hogy a globális, vagyis az egész agyra kiterjedő jelek megváltoznak a skizofrénia miatt.
Mindennek komoly hatása lehet a "neuroimaging"-re, vagyis azokra az eljárásokra, amelyek az idegrendszer feltérképezésére, felmérésére szolgálnak. (Az agyi képalkotásról a Wikipedián lehet többet olvasni.)
Anticevicék eredményei újabb biomarkerek, biológiai jellemzők keresésére buzdíthatják a kutatókat, akik neuropszichiátriai jelzőértékeket keresnek a skizofrénia diagnosztizálására . Ezzel a korai felismerés, az időben történő beavatkozás esélyei javulhatnak, és így végeredményben az orvosok a betegség kezelésében is javuló kilátásokkal számolhatnak a jövőben.