A Cardiff Egyetem kutatói MRI segítségével mutatták meg nyolc kísérleti alanynak, hogyan reagált az agyuk különféle pozitív képekre, és valamennyien javulást éreztek állapotukban már négy terápiás kezelés után. Ugyanez a javulás azonban nem volt kimutatható annál a másik nyolc alanynál, akiket szintén megkértek arra, hogy gondolkodjanak pozitívan, ám nekik nem mutatták meg az agyukról készült felvételeket.
A neurofeedback néven ismert terápiát - melynek segítségével a kliens képessé válik saját idegrendszerének szabályozására - korábban már Parkinson-kóros betegek kezelésében is sikeresen alkalmazták. David Linden professzor, a PLoS One című online lapban megjelent tanulmány vezetője úgy véli, a módszer ugyanilyen hatékonyan bevethető depresszió kezelésére is.
Az emberek nagyjából ötöde tapasztal depressziót élete valamely szakaszában, és egyharmaduk nem reagál megfelelően a hagyományos kezelésekre. Az új eljárás lényege éppen az, hogy a páciens a saját agyműködését képes kontrollálni, ami remények szerint sokaknak nyújthat segítséget.
Bár az eddigi kutatások igen ígéretesek, abban valamennyi szakember egyetért, hogy újabb, nagyobb számú alanyon végzett kísérletek szükségesek még az eredmények hatékonyságának alátámasztásához.