Jennifer Skeem professzor, a Kalifornia Egyetem munkatársa három kollégájával olyan monográfiát készített, amely a pszichopata személyiség megértését helyezi a központba. Vizsgálataik során a szerzők számos pszichopatákkal foglalkozó, tudományos cikket néztek át, és megállapították, hogy azok többsége egymásnak ellentmondó megállapításokkal van tele. A pszichopata viselkedést sokáig egyszerű személyiségzavarként tartották számon, ám valójában ennél összetettebb dologról van szó: a pszichopata személyiségjegyek között a gátlástalanság, az arcátlanság és az aljasság legkülönbözőbb fokai is megjelenhetnek. Emellett sokan, akiket a közvélemény pszichopatának tart, valójában inkább érzelmileg labilis, szorongó vagy depressziós egyének.
Kiderült, hogy a pszichopata viselkedés hátterében nemcsak a gének, hanem gyakran környezeti hatások is állhatnak, továbbá az sem igaz, hogy ebből az állapotból nem lehet kigyógyulni, hiszen intenzív kezelés hatására igenis csökkenthető az agresszív viselkedés mértéke.
A tanulmány szerzői szerint nem igaz, hogy a pszichopaták feltétlenül extrém módon erőszakos személyek lennének, hiszen előfordul, hogy a pszichopata személyiség mögött semmilyen agresszív viselkedés nem jelentkezik.
A tanulmány jelentősége vitathatatlan, mivel a pszichopata viselkedés és személyiségjegyek pontosabb körülírása révén az eddigieknél hatékonyabb kezelési stratégiát dolgozhatnak ki az illetékes szakemberek, ami az egész társadalom biztonsága szempontjából igen jelentős lépés lenne.