Az Állami Számvevőszék a pszichiátriai betegellátás helyzetét vizsgálta 2006 és 2011 között és elszomorító helyzetet talált: összességében a pszichiátriai egészségügyi ellátás feltételei az intézményrendszer egésze és a betegek szempontjából is kedvezőtlenül változtak.
Mint dr. Lehóczky Pál, a Magyar Pszichiátriai Társaság elnöke fogalmazott, bár a jelentés a költséghatékonyság szempontjából vizsgálta a helyzetet, a levont következtetések egybecsengnek a szakma álláspontjával is.
A pszichiátriai betegségek ma már népbetegségnek számítanak. Egy vizsgálat szerint egy éven belül vizsgálva az európai lakosság több mint egyharmada, 38,2 százaléka, összesen 164 millió ember szenved a vizsgált 27 mentális zavar legalább egyikében (ebben a személyiségzavarok is benne vannak, de szűken véve is 20-22 százalék az arány).
A pszichiátriai ellátás egyik legmarkánsabb mutatója az öngyilkosságok, illetve öngyilkossági kísérletek alakulása. Bár az öngyilkosságok számában 1985 és 2006 között 50 százalékos csökkenésre került sor Magyarországon, még így is magas a szuicid ráta (2010-ben 24,9/100 ezer fő). Sajnos 2006 után a csökkenő tendencia megállt és megfordult: az öngyilkosságok száma ismét emelkedik: a 2010-ben már 25 fő volt. Naponta átlagosan hét ember vet véget önkezűen életének. Ezzel párhuzamosan az öngyilkossági kísérletek száma is nőtt, a jelentés is megemlíti, hogy „a 2006. évről a 2010. évre az öngyilkossági kísérletek száma 14,5 ezer főről 16,8 ezer főre nőtt”.
Németh Attila, a Szakmai Kollégium Pszichiátriai és Pszichoterápiás Tagozat vezetője kifejtette: az öngyilkosság hátterében az alkoholizmus, de legfőképp a depresszió áll. A pszichiátriai rendszer 2007-es átalakítása (például jelentős ágyszámcsökkentés, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet bezárása), valamint a csökkenő gyógyszertámogatás viszont leginkább a depressziósok kezelésére vont hatással. Hozzátette: európai viszonylatban a gazdasági válság ellenére is, bár enyhülő mértékben, de tovább csökkent az öngyilkosságok száma. Kivétel ez alól például Görögország, ahol bár nőtt, de még így is az egyik legkevesebb esetszámot itt jegyzik fel.