Már az is sokat segíthet a depresszióban szenvedő embereknek, ha kimennek a lakásukból és megisznak egy csésze kávét valakivel, vagy interneten chatelnek - derült ki a Dublini Egyetem legújabb kutatásából. "A tanulmányból látszik, hogy a hagyományos kezeléseket ki lehet egészíteni a barátok és a család nyújtotta szociális támogatással a mentális betegségek elleni harc során" - mondta Kathleen Lynch, az ír fogyatékosságügyért, esélyegyenlőségért és mentális egészségért felelős miniszter. "A megnövekedett társadalmi interakciók segítenek újjáépíteni a szenvedők önbecsülését, ami lehetővé teszi számukra, hogy fenntartsák és fejlesszék pozitív kapcsolataikat és barátságaikat."
A kutatásba 100 pszichiátriai beteget vonnak be, akik korábban már részesültek hagyományos kezelésekben, most azonban kiegészítő támogatást kaptak, hogy növeljék szociális tevékenységeik mennyiségét. A vizsgálatok kezdetekor a résztvevők 20 százaléka elmondta, hogy sosem érintkezik a barátaival, 33 százalékuk még a szomszédaival sem tartott semmiféle kapcsolatot és 50 százalékuk soha nem vett részt semmilyen szociális csoport életében. Emellett 35 százalékuk egyedül élt.
A kutatók minden résztvevőnek adtak 20 font anyagi támogatást, hogy járjanak el közösségekbe, hetente legalább kétszer egy órára, és próbáljanak meg új barátokat szerezni. A tudósok azt is kérték, hogy az önkéntesek vezessenek a szociális életükről naplót. Az eredményekből kiderült, hogy a résztvevők többnyire moziba, színházba és koncertekre jártak el, vagy múzeumokba, esetleg kávéztak vagy éppen elmentek vacsorázni.
A vizsgálatban résztvevők elmondták, hogy ha kimozdultak otthonról és bármilyen szociális programon vettek részt, jobban voltak és nem érezték annyira elszigeteltnek, szorongónak magukat. A szakértők szerint ez egyértelműen bizonyította, hogy a szociális aktivitás segít helyreállítani a normális társas kapcsolatokat és jó hatással van a pszichiátriai betegekre.