Szerotonin-szindróma: a depressziósokat fenyegetheti

Ha valaki túl sok ún. SSRI vagy SNRI típusú hangulatjavítót vesz be, vagy a már meglévő gyógyszerei mellé egy újabb szert kap (új hangulatjavító vagy bármilyen más szer), egy ritkán jelentkező kórkép áldozata lehet.

Tudjon meg mindent a depresszióról kiemelt rovatunkban! A szerotonin-szindrómát először az 1960-as években írták le, antidepresszívumokkal végzett kezelés kapcsán. A jelenség akkor lép fel, ha olyan gyógyszereket szedünk együtt, amelyek növelik az agy szerotoninszintet vagy utánozzák annak hatását. A tünetek közül a legjellemzőbbek a következők: nyugtalanság, zavartság, fejfájás, hallucináció, kitágult pupillák, szapora szívverés, hasmenés, erőteljes verejtékezés, izomrángás, izommerevség, a járás nehezítettsége, gyengeségérzet és hidegrázás (libabőr kíséretében). Nagyon ritka ezeken felül a tudatvesztés, az epilepsziás roham, a rendszertelen szívritmus és a magas láz, de ilyenkor életet veszélyeztető tünetekről beszélünk.

Az Elmedoktor.hu egyik bejegyzése szerint a leggyakrabban az alábbi szerek vagy ezek kombinációi (a hatályos jogszabályok értelmében a hatóanyagokat írhatjuk csak le, de a hatóanyagot lekattintva megnézheti, mely készítmények tartalmazzák az adott hatóanyagot):

Mi áll a panaszok mögött?

Mint azt a Mayo Clinic témába vágó összeállításában is olvashatjuk , az emberi agyban az idegsejtek hírvivő molekulákkal, neurotranszmitterekkel (pl. szerotonin) kommunikálnak. Depresszió esetén azonban kevesebb szerotonin szabadul fel a szükségesnél, így ezt gyógyszerekkel érdemes korrigálni. A veszély abban rejlik, ha valaki túl sok gyógyszert vesz be, vagy bármilyen zavar támad a neurotranszmitter lebomlásában, és túl sok szerotonin kerül a rendszerbe. Ekkor az agyban, a belekben és a test többi részében is megemelkedhet a szerotoninszint, a tünetegyüttes kíséretében.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az enyhe vagy közepesen súlyos esetben abba kell hagyni a gyógyszerszedést, de csakis a szakorvos mérlegelése után, súlyosabb esetben pedig kórházi ellátásra van szükség! Ha a tüneteket tapasztaljuk, azonnal mentőt kell hívni! Láz esetén a testhőmérsékletet a mentők érkezéséig csökkentsük hűtőfürdővel, vizes ruhával!

Töltse ki tesztünket, és megtudhatja, hányadán is áll a depresszióval!

Mit tehetünk annak érdekében, hogy ne lépjen fel?

Minden esetben tájékoztassuk orvosunkat, hogy milyen gyógyszereket, vitaminokat vagy egyéb étrend-kiegészítőket szedünk, mert a szakember csak így tudja elkerülni a veszélyes kombinációkat! Ne csak a pszichiáternél legyünk őszinték, minden alkalommal, ha bármilyen orvosnál járunk!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.