Szívbetegség és pánikbetegség
Egy pánikroham közben megemelkedik a szervezetben az adrenalin és a kortizol szintje, illetve az immunrendszer aktivitása. Ez meglehetősen igénybe veszi a szívet. Éppen ezért azok, akiknél gyakoriak a pánikrohamok, hajlamosabbak a szívbetegségre - egy kutatás szerint 47 százalékkal nagyobb esélyük van rá, mint azoknak, akik nem pánikbetegek. Ugyanez a helyzet a depresszióval: a depressziósoknál 30 százalékkal nagyobb a szívbetegség kialakulásának esélye.
Pszoriázis és depresszió
Kutatások igazolják, hogy a komolyabb depresszióval küzdő nők kétszer olyan gyakran lesznek pszoriázisosak . A dolog hátterében a szakemberek szerint az áll, hogy mindkét állapot összefügg a szervezet magas citokininszintjével - ezeket a fehérjéket az immunrendszer bocsátja ki.
Migrén és szorongás
A migréntől szenvedőknek kutatások szerint két és félszer akkora esélyük van rá, hogy kóros szorongással és depresszióval is küzdeniük kelljen. A kapcsolat a szimpatikus idegrendszer túlműködésében keresendő. Szakértők szerint az érintetteknek érdemes elsajátítani a hasi légzés technikáját, mert mind a két állapot tüneteit enyhíthetik vele. A bipoláris zavarban szenvedőknél is gyakori a migrén: körülbelül a betegek egyharmadát érinti.
Irritábilis bél szindróma és depresszió/szorongás
Akik a fenti, lelki eredetű betegségekben szenvednek, háromszor olyan gyakran szenvedhetnek IBS-ben is, különösen a nők esetében. A hangulatzavarok ráadásul súlyosbíthatják az irritábilis bél szindróma tüneteit. Az allergia is összefügghet a depresszióval: a krónikusan allergiások 72 százalékkal nagyobb eséllyel szenvedhetnek hangulatzavarokban.
Forrás: womenshealthmag.com