Tudtad, hogy viselkedésedet a környezeted, a szervezetedben végbemenő változások, valamint a kettő kölcsönhatása is jelentősen befolyásolja? Ebben igen nagy szerepet vállal az idegrendszered működése és tested hormontermelése is – hívta fel a figyelmet a Mélylevegő Projekt egyik Facebook-posztja. Mint írták, már több pszichológiai kutatásnak sikerült igazolnia, hogy az emberek karakterei közötti, jellegzetes különbségek az idegrendszer eltérő működésének számlájára írhatók. Ez tehát azt jelent, hogy a tested biológiai működése képes alakítani a személyiségedet. Mutatjuk, hogyan.
Mindig az újdonságokat keresed?
A gyakran jutalmazó hormonként emlegetett dopamin a leginkább a tevékenységek jutalmazásával függ össze, emiatt igen fontos tényezőnek számít, ha a motiváció kialakításáról van szó. De másik neve, az élvezethormon is igen beszédes, ugyanis az élvezetes tevékenységek hatékonyan megemelik a dopaminszintedet. De az előretervezés, a meditálás és testmozgás is elősegíti a termelődését.
Az áltagosnál alacsonyabb dopamintermelésre utalhat, ha az emberek többségénél jobban rajongsz az újdonságokért és ismeretlen helyzetekért. A nem megfelelő mennyiségű dopamin összefüggésbe hozható a hiperaktív figyelemzavarral (ADHD) és a függőségekkel.
Intenzívebb érzelmeid vannak, mint a többségnek?
A szerotonin az a hormon, amely biztosítani tudja az öröm, nyugalom és a biztonság érzését. Szintje kihat egyebek mellett a hangulatodra, a libidódra, az alvásodra és az étvágyadra is.
Ha azt veszed észre magadon, hogy az átlagosnál intenzívebben reagálsz a negatív eseményekre és az ismeretlen szituációkra, akkor elképzelhető, hogy magasabb a szerotoninszinted. A kelleténél alacsonyabb szerotoninszint pedig kényszerességhez, agresszivitáshoz és impulzivitáshoz vezethet, valmint összefüggésbe hozható a depresszióval, a bipoláris zavarral és a szorongással. Termelődését elősegítheted a rendszeres testmozgással, valamint azzal, ha minél több időt töltesz a szabadban napsütéses idő esetén.
A boldogság tulajdonképpen a testedben végbemenő kémiai folyamatok eredménye. Nézzük, mit kell tenned ahhoz, hogy serkentsd boldogsághormonjaid termelődését.
Könnyen megbízol másokban?
Bensőséges kapcsolataid kialakulásához és fenntartásához kulcsfontosságú a gyakran csak szeretethormonként emlegetett oxitocin. Erre a hormonra van szükséged például ahhoz, hogy bizalmat, kötődést vagy szexuális vonzódást érezz valaki iránt. Tested a kellemes társas élmények hatására termel oxitocint, érdemes tehát gyakran megölelni, megsimogatni, vagy egyszerűen csak megérinteni az általunk szeretett személyeket. A jógázás és a masszázs szintén segít az oxitocin felszabadulásában, a stressz azonban gátolja a termelődését.
A mentális egészségre is kihatnak a hormonszintek
A fentiek ismeretében talán már nem olyan meglepő a kijelentés, miszerint a túl alacsony vagy túl magas hormonszintek jelentősen kihathatnak mentális egészségedre, illetve közrejátszatnak egyes hangulat- és személyiségzavarok kialakulásában. Nem véletlen, hogy a skizofrénia, a depresszió, a bipoláris zavar, a szorongás, az ADHD és a függőségek gyógyszeres kezelésében központi szerepet kapnak.
Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy az említett mentális problémák megoldására a hormonpótlás önmagában nem lesz elegendő – a szerotonin, a dopamin és az oxitocin bevitele inkább megelőzésként, valamint a terápiás folyamat támogatásaként lehet hasznos. Ha vélhetően az ismertetett zavarok valamelyikével küzdesz, mindenképpen fordulj szakemberhez!