Szemtanúnak lenni egy bűnténynél stresszel és félelemmel jár, ezért a tettesek szemtanúi vallomás alapján történő azonosítása gyakran téves - derült ki a Goldsmithsi Londoni Egyetem tanulmányából.
Szemtanúk vallomásának hitelességét tanulmányozták a kutatók a londoni börtön labirintusában, ahol a vizsgált személyekre színészek ijesztettek rá. A vizsgálat során mérték a résztvevők pulzusát, mint az idegességük fokmérőjét. A tanulmány azt találta, hogy minél jobban megijed valaki, annál kevésbé hiteles leírást tud adni utólag a színészről, illetve annál kevésbé fogja tudni őt a későbbiekben azonosítani.
Természetesen a vizsgálat nem olyan félelmetes, és ezért nem is kelt akkora stresszt, mint egy bűntény. Valós vészhelyzet szimulálása etikai okok miatt nem lehetséges, de a félelemkeltés modelljének a londoni börtön, mint helyszín hitelesnek bizonyult.
Tim Valentine, pszichológia professzor a tanulmány vezetője hangsúlyozta a kutatásuk jelentőségét: " A tanulmány demonstrálja az áldozatok lelkiállapotát, amikor a tettes azonosítására sor kerül. A stressz miatt ez nehézségekbe ütközik. A téves szemtanúi azonosítások miatt az Egyesült Államokban gyakran ártatlanokat ítélnek el. Kutatásunkkal egy lépéssel közelebb kerültünk a probléma okának feltárásához."
Az elmúlt időben 218 amerikairól derült ki a DNS-vizsgálatok alapján, hogy ártatlanul ítélték el őket. Ezeknek az eseteknek 75 százalékában a szemtanúk azonosítása helytelen volt.