A rossz házasság sokkal veszélyesebb, mint a dohányzás - figyelmeztet a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének tudományos igazgató-helyettese. Kopp Mária professzor azután nyilatkozott, hogy brit kutatók 9 ezer állampolgár vizsgálata után kimutatták: a rossz házasságban élők 34 százalékkal gyakrabban kaptak szívrohamot, mint a jó kapcsolatban élők.
A házastársi kapcsolat minősége meghatározó egészségügyi szempontból - mondta a szakember, hozzátéve: bizonyos esetekben egy rossz házasság károsabb lehet, mint például a dohányzás, a probléma mégsem kap akkora figyelmet.
Az állítást nem csak a londoni eredmények támasztják alá. Az Egyesült Államokban éveken át követték egy 40 és 69 év közötti férfiakból álló csoport egészségi állapotát.
Kiderült, hogy a 2002-ben a rossz házasságban élők közül négy éven belül ötször annyian haltak meg, mint akiknek kiegyensúlyozott volt a házassága.
A rossz párkapcsolat a férfiakra sokkal veszélyesebb, mint a nőkre. A gyengébbik nem képviselői számára ugyanis a többi emberi kapcsolat valamifajta kárpótlást jelent.
A férfiak ráadásul egy rossz kapcsolatban gyakrabban nyúlnak a cigarettához vagy az alkoholhoz, azaz még tovább rombolják a szervezetüket.
Az eredmények nem túl kecsegtetőek annak tükrében sem, hogy Magyarországon a házasságok fele válással végződik.
Ráadásul más kutatások szerint az egyedül élők sokkal nagyobb egészségügyi kockázatnak vannak kitéve, mint a házasok.
Kopp Mária szerint egy romló házasságban ezért nem a váláson kellene gondolkodni, hanem a kapcsolat rendbetételén, a kapcsolati kultúrát pedig már az általános iskolában tanítani lehetne.