A stressz lehet pozitív is, ráadásul a glaukómától is megvéd

A St. Louis-i Washington Orvostudományi Egyetem kutatói egereken olyan kezelést fejlesztettek ki, amely megelőzi a vakság első számú kórokának számító neurodegeneratív betegséggel, a zöld hályoggal járó látóideg-sérülést.

A kutatóknak azzal sikerült fokozniuk a látóideg sejtjeinek ellenállását a károsodással szemben, hogy olyan alacsony oxigénszintnek tették ki, ami a nagy tengerszintfeletti magasságra jellemző. Az átmeneti alacsony oxigénszint által kiváltott stressz védekező választ, úgynevezett toleranciát vált ki, ami kevésbé sérülékennyé teszi az idegsejteket, így a szemben lévő idegsejteket is a károsodásra.

A Molecular Medicine online kiadásában megjelent tanulmány elsőként mutatja ki, hogy a prekondicionálás által kiváltott tolerancia védelmet nyújthat egy neurodegeneratív betegséggel szemben.

A stresszt általánosan negatív jelenségként tartják számon, de a tanulmány vezető szerzője, Jeffrey M. Gidday munkatársaival korábban már bebizonyította, hogy a megfelelő típusú stressz, például a testedzés és az oxigénszegény környezet prekondicionálhatja a sejteket és olyan változásokat idézhet elő, amely ellenállóbbá teszi a sejteket a sérülésekkel és a betegségekkel szemben.

A kutatók korábban azt hitték, hogy a tolerancia a központi idegrendszerben csak néhány napig tart. Gidday azonban tavaly egy olyan prekondicionáló protokollt fejlesztett ki, amely hónapokra nyújtotta a tolerancia hatásait. A hosszan tartó toleranciát azzal sikerült kiváltani, hogy a kísérleti egereket alacsony oxigénszintnek tették ki egy kéthetes időtartam alatt több alkalommal. A prekondicionálást követően az agy legalább 8 hétre védelmet kapott a stroke okozta károsodással szemben.

A kutatók ezután arra lettek kíváncsiak, vajon ez a meghosszabbított tolerancia a neurodegeneratív betegségekre jellemző lassú, progresszív idegsejtvesztés ellen is védelmet nyújthat-e. A kísérlet során Yanli Zhu idegsebész zöld hályogot idézett elő a kísérleti állatokban, majd három és tíz hét múlva megmérte, hány sejttest és axon maradt ép. Az eredmények azt mutatták, hogy a normál egerek átlagosan a retinális ganglionsejttestek 30 százalékát veszítették el a zöld hályog tíz hete után. A kiváltott zöld hályog előtt prekondicionálásban részesült egerek azonban a retinális ganglionsejttestek csupán 3 százalékát vesztették el. A kutatók azt is megfigyelték, hogy a prekondicionált egerek retinális ganglionsejt axonjaikból is jelentősen kevesebbet vesztettek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Gidday most azt vizsgálja, mely gének aktiválódnak illetve deaktiválódnak a prekondicionálás hatására. "A korábbi kutatások azt mutatták, hogy több száz túlélési gén van beépítve a DNS-ünkbe, amelyek normál esetben inaktívak" - magyarázza a kutató. - "Amikor ezek a gének aktiválódnak, az általuk kódolt fehérjék sokkal ellenállóbbá tehetik a sejteket a különféle sérülésekkel szemben." Az egyes túlélési gének azonosítása lehetővé teheti a kutatóknak, hogy olyan gyógyszereket fejlesszenek ki, amelyek képesek aktiválni ezeket a géneket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra