A stressz az öregedést is felgyorsítja

A stressz felgyorsíthatja immunrendszerünk természetes öregedését, ami komoly egészségügyi következményekkel és az életminőségünket negatívan befolyásoló változásokkal járhat.

Egy új tanulmány eredményei – amelyről a Healthline is beszámolt  – alátámasztják azt, amit immunológusok már régóta sejtenek: hogy az immunrendszerünket érő egyik legfontosabb stresszor – a működését befolyásoló körülmények, tényezők közül – maga a stressz.

stressz, öregedés, immunrendszer
A stressz az egész szervezetre pusztítóan hathat. Fotó: Getty Images

Immunrendszerünk is öregszik, de nem mindegy, milyen gyorsan

Természetes folyamat, hogy az életkor előrehaladtával gyengül az immunrendszer működése is. “Ez magyarázatot adhat rá, hogy az idősebb embereknél miért csökken a védőoltások hatékonysága és miért léphetnek fel náluk súlyosabb szövődmények egyes fertőzések után" –  nyilatkozta a Healthline-nak Erik Klopack, a már említett tanulmány vezető szerzője, a Dél-Kaliforniai Egyetem posztdoktori ösztöndíjasa. Hozzátette: eredményeik azt tükrözik, hogy a stressz felgyorsíthatja az immunrendszer öregedését. Ám ahogy azt Klopack is hangsúlyozta: még mindig nem teljesen világos, hogy egyes emberek immunrendszere miért gyengül gyorsabban, mint másoké.

Rés a tökéletes védelmen

Az immunrendszer működésében – ezen belül is a sejtes immunválasz kialakításában – kulcsszerep jut a T-sejteknek , más néven T-limfocitáknak, a fehérvérsejtek csontvelőben termelődő egyik alcsoportjának. A T-sejteknek több típusa van: ezek segítik a szervezetbe kerülő kórokozók (vírusok, baktériumok, gombák), vagy a már fertőzött sejtek felismerését és elpusztítását. Egyes T-sejtek hosszú távon fennmaradó memóriasejtekké alakulnak, amelyek képesek újra és újra felvenni a harcot a már ismert és korábban legyőzött kórokozókkal szemben, de differenciálódhatnak is – ilyenkor a sejtek szerkezete és működése különböző lesz.

Klopack elmondta: tanulmányukból az is kiderül, hogy ugyan az életkor előrehaladtával minden ember szervezetében emelkedik a differenciált sejtek száma, úgy tűnik, hogy a stressz fokozza ezt a folyamatot. "Az elöregedettebb immunrendszerű emberek kevésbé képesek felvenni a harcot az olyan akut fertőzésekkel szemben, mint az influenza vagy a COVID-19, és esetükben nagyobb a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata, ahogy a halálozásé is" – tette hozzá.

A pusztító stressz

A minket érő stressz nem egyféle, több formája és fajtája létezik: lehet fizikai és pszichés – érzelmi – eredetű, akut vagy krónikus (hosszabb ideje fennálló). A fizikai stressz hátterében számos tényező állhat a testsúlytól kezdve a fizikai aktivitási szinten át az étkezési szokásokig, betegségekig, sérülésekig. Az érzelmi stressz kiváltó okai ugyanilyen változatosak lehetnek: az érzelmi kihívásoktól a mentális egészséggel kapcsolatos kihívásokig terjedhetnek. 

"A stressz csökkentésére és a megküzdési stratégiák kiépítésére irányuló törekvések segíthetnek az immunrendszer öregedésének lassításában, ez pedig hozzájárulhat az életkorral összefüggésbe hozható egészségügyi egyenlőtlenségek kezeléséhez" – mondta Klopack.

Szakemberek szerint a stressz visszaszorításához, ezzel az immunrendszer öregedésének lassításához tudatos odafigyelésre szükség: egyebek mellett rendszeres és pihentető alvásra, egészséges táplálkozásra és rendszeres testmozgásra. A pszichés stressz esetében kulcsfontosságú a felismerés, hogy tudjuk, hogyan hat a stressz a szervezetünkre, valamint az, hogy merjünk segítséget kérni és fogadjuk is el azt. Mindemellett a közösség és a támogató környezet szerepe is fontos.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.