Az óraátállítást ezért gyűlöljük

Az Európai Bizottság júliusban kezdett online konzultációba a téli és nyári időszámítás váltogatásáról. Az eredmény meggyőző, de még nem tudni, lesz-e következménye.

Az európaiak többsége gyűlöli az óraátállítást

Nagyjából 4,6 millió európai polgár nyilvánított véleményt abban az online konzultációban, amelyet a nyári időszámításról , ismertebb nevén az óraátállításról indított az Európai Bizottság. Az Európai Parlament kezdeményezésére arra keresték a választ, hogy szükség van-e még az eredetileg energiatakarékosságra hivatkozva bevezetett óraátállításra, vagy káros hatásai - az emberek felborult bioritmusa - miatt inkább jobb lenne módosítani a szabályokon és elhagyni az egészet.

Így hat ránk az óraátállítás Az óraátállítás gazdasági előnyeiről gyakran szólnak a hírek, úgy tűnik azonban, hogy a lakosságra gyakorolt egészségügyi hátrányai legalább olyan hangsúlyosak. Korábbi cikkünkben gyűjtöttük össze, miként hat ránk az óraátállítás .

Kiderült, miért gyűlöljük az óraátállítást
Kiderült, miért gyűlöljük az óraátállítást

A német Westfalenpost már meg is szerezte az augusztus 16-án véget ért felmérés eredményét, amely igencsak meggyőző: nagyjából 80 százalék válaszolta, hogy támogatná az időváltás eltörlését. A Politico szerint Violeta Bulc közlekedésért felelős biztos ezen a héten tájékoztatja hivatalosan a Bizottságot az eredményről, majd kezd hivatalos konzultációba az Európai Parlamenttel. Ennek lehet végső kifutása, hogy eltörlik az óraátállítást , de ez még nagyon hosszadalmas folyamat lesz.

Mi a baj az óraátállítással?

Magyarország és Európa nagyobb része a közép-európai időzónában (CET) található, amely az "egyezményes koordinált világidőnél" (UTC) egy órával több: ezt úgy szokták mondani, hogy UTC+1. Ha nyári időszámítás van, akkor egy órával többet mutatnak az órák, vagyis UTC+2 időre állunk át. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a naplemente egy órával későbbre tolódik a nyári időszakban, mint télen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A napkelte is elcsúszik, de manapság a többség már nem kel hajnali 4-kor, ezért ez kevésbé feltűnő. Bár az óraátállítást szokták gyűlölni az emberek, nálunk az igazi gond magával a CET időzónával van: túl nagy, mi pedig a rossz végén (a keleti oldalán) vagyunk, eleve viszonylag hamar van naplemente (bezzeg Spanyolországban sokáig világos van), ami télen kifejezetten depresszív tud lenni. Ha megszűnne az óraátállítás, akkor esetleg lehetséges lenne időzónát váltani, és átállni véglegesen UTC+2-re, már ha el tudjuk viselni gazdasági és politikai szempontból, hogy nem bécsi, hanem bukaresti idő szerint jár az óránk - írja cikkében a Népszava .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra