Bélflórádat ezekkel a lépésekkel óvhatod meg

Egészségünk alakulásában nagyon fontos szerepet játszik a beleink, illetve a mikrobiomunk állapotának. Magyar szakember mondta el a legfontosabb tudnivalókat ezzel kapcsolatban.

A szervezetünkben élő baktériumok 80 százaléka a vastagbélben található, és az általuk alkotott ökoszisztéma – vagy más néven mikrobiom – állapota jelentősen befolyásolja az egészségünket. Ha ugyanis ez a kényes egyensúly megbomlik, az gyulladásokhoz, anyagcsere-betegségekhez – például cukorbetegséghez –, elhízáshoz, illetve számos már problémához is vezethet. „Az érelmeszesedés, a magas vérnyomás és a daganatok kockázatát brutálisan megnöveli az, hogyha a velünk élő baktériumok egyensúlya durván felborul” – hívta fel a figyelmet dr. Schwab Richárd gasztroenterológus az RTL Reggeli című műsorában.

Ezekre figyelj oda

A vastagbél mikrobiom-háztartását a szakértő szerint az alábbiakkal regenerálhatjuk vagy óvhatjuk:

  • hagyjuk abba a dohányzást,
  • minimalizáljuk az alkoholfogyasztást,
  • táplálkozzunk egészségesen, mérsékletesen,
  • ügyeljünk a megfelelő mennyiségű és minőségi alvás biztosítására,
  • és mozogjunk rendszeresen.

Fókuszban a rákmegelőzés

Már a kis mennyiségű, de rendszeres alkoholfogyasztás is annyira áteresztővé teszi a beleinket, hogy a velünk élő baktériumok mindenféle törmelékei bekerülhetnek a szöveteink közé. Az így kialakuló gyulladások pedig akár egy rákos megbetegedés kiindulópontját is adhatják. De a tartósan fennálló alvászavar is annyira károsíthatja a mikrobiomunkat, hogy átlagosan 10 évvel csökkenhet miatta a várható élettartamunk.

Az egészségünk megőrzésében ezek mellett a testmozgás is igen fontos szerepet játszik, ugyanis napi fél óra mozgással akár 30 százalékkal csökkenthetjük a daganatok kialakulásának esélyét. „Amerikában az elmúlt 20 évben megduplázódott az 55 év alatti vastagbélrákosok aránya, ezért elképesztően fontos a megelőzés, ezzel foglalkozni kell” – mutatott rá Schwab doktor.

Egy rákos megbetegedés hátterében genetikai és környezeti tényezők is szerepet játszhatnak, a legnagyobb rizikónövelő faktor azonban az életmódunk. Szerencsére sosem késő változtatni a rossz szokásainkon, így pedig jelentősen csökkenthetjük egyebek mellett a vastag- és végbélrák kialakulásának kockázatát is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legtovább az északkeleti határnál marad meg. Másutt fátyolfelhős idő várható, de észak felől csökken annak is a mennyisége. Legfeljebb ködszitálás fordulhat elő a ködös területeken. A délnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 13 és 20, késő este 6 és 13 fok között alakul. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra