A szervezetünkben élő baktériumok 80 százaléka a vastagbélben található, és az általuk alkotott ökoszisztéma – vagy más néven mikrobiom – állapota jelentősen befolyásolja az egészségünket. Ha ugyanis ez a kényes egyensúly megbomlik, az gyulladásokhoz, anyagcsere-betegségekhez – például cukorbetegséghez –, elhízáshoz, illetve számos már problémához is vezethet. „Az érelmeszesedés, a magas vérnyomás és a daganatok kockázatát brutálisan megnöveli az, hogyha a velünk élő baktériumok egyensúlya durván felborul” – hívta fel a figyelmet dr. Schwab Richárd gasztroenterológus az RTL Reggeli című műsorában.
Ezekre figyelj oda
A vastagbél mikrobiom-háztartását a szakértő szerint az alábbiakkal regenerálhatjuk vagy óvhatjuk:
- hagyjuk abba a dohányzást,
- minimalizáljuk az alkoholfogyasztást,
- táplálkozzunk egészségesen, mérsékletesen,
- ügyeljünk a megfelelő mennyiségű és minőségi alvás biztosítására,
- és mozogjunk rendszeresen.
Fókuszban a rákmegelőzés
Már a kis mennyiségű, de rendszeres alkoholfogyasztás is annyira áteresztővé teszi a beleinket, hogy a velünk élő baktériumok mindenféle törmelékei bekerülhetnek a szöveteink közé. Az így kialakuló gyulladások pedig akár egy rákos megbetegedés kiindulópontját is adhatják. De a tartósan fennálló alvászavar is annyira károsíthatja a mikrobiomunkat, hogy átlagosan 10 évvel csökkenhet miatta a várható élettartamunk.
Az egészségünk megőrzésében ezek mellett a testmozgás is igen fontos szerepet játszik, ugyanis napi fél óra mozgással akár 30 százalékkal csökkenthetjük a daganatok kialakulásának esélyét. „Amerikában az elmúlt 20 évben megduplázódott az 55 év alatti vastagbélrákosok aránya, ezért elképesztően fontos a megelőzés, ezzel foglalkozni kell” – mutatott rá Schwab doktor.