A veleszületett szívrendellenességek a leggyakoribb születési problémák újszülöttek esetében, melyek legtöbbjét az orvosok egy egyszerű műtét segítségével helyre tudják állítani, sok esetben azonban még műtétre sincs szükség, mert a gyerek egyszerűen kinövi a problémát.
A mostani vizsgálat során a szakemberek közel 1,8 millió, 1978 és 2008 között Dániában született gyereket követtek nyomon, és megállapították, hogy a veleszületett szívrendellenesség nagyobb arányban fordult elő azoknak az anyáknak a gyermekeinél, akik a fogantatás és a szülés közötti időszakban veszítették el szülőjüket, gyermeküket, testvérüket vagy párjukat.
A tanulmány készítésében részt vevő dr. Jorn Olsen, a Los Angeles-i Kalifornia Egyetem Közegészségügyi Iskolájának professzora úgy véli, felmerül annak a lehetősége is, hogy a rendellenesség a családon belül öröklődött, és a rokonok halálának hátterében is ott állt, ugyanakkor az sem kizárt, hogy a stressz hatására a várandós anyák tettek valami olyat, amivel kockáztatták magzatuk egészségét. Végül az is lehetséges, hogy a stresszhormonok megváltoztatják a méhben fejlődő magzat DNS-ét, és ez vezet valamilyen szívbetegséghez.
Dr. Edward McCabe, a March of Dimes nevű, többek között újszülött kori rendellenességekkel is foglalkozó brit alapítvány elnökhelyettese hangsúlyozta, a mostani vizsgálat eredményei arra hívják fel a figyelmet, hogy a különféle nehéz, stresszes helyzetbe került kismamákra jobban oda kell figyelniük a kezelő orvosaiknak, az anyáknak pedig - ha már arra nincs befolyásuk, hogy milyen hatások érik őket -, az a felelősségük, hogy a stresszt megfelelő módon kezeljék, semmiképpen ne úgy (például dohányzással),hogy azzal a magzatnak ártanak.