Ha egy friss diplomás túl hamar hagyja el a szülői házat és választja az egyedül élést, akkor esélye van arra, hogy depresszió alakul ki nála. Az idősebb korban diplomázókat viszont akkor fenyegette ez a veszély, ha a szüleikkel laktak - derült ki egy kanadai kutatásból.
A kutatók 600 frissen diplomázott 20-29 év közötti fiatalnál jegyeztek fel mentális tüneteket az egyetemet követő 7 év során, továbbá megvizsgálták, milyen kapcsolatban van a családi ház elhagyása, illetve a szülővé válás a depresszióval és haraggal.
A hét év elteltével csökkent a depressziós és agresszív esetek száma, ami a lelki egészség javulására utal.
Kiderült, hogy a nők sokkal inkább hajlamosak a depresszióra és haragra, mint a férfiak, ráadásul a jelenség súlyosbodik, mikor maguk is szülővé válnak.
˝Habár alapvetően általában örülünk a gyermekáldásnak, azt tapasztaltuk, hogy a szülővé válás nagyobb fokú feszültséggel jár, különösen a nők esetében. A szülővé válás új követelményrendszert támaszt a házaspárral szemben, ami bonyodalmakat okozhat, mivel egy sor más felelősségen kell megosztozniuk" - mondta Harvey Krahn, az Albertai Egyetem szociológiai tanszékéről.