A koronavírus-pandémia kezdetén, 2020 márciusában a megkérdezettek 6,4 százalékának válaszaiból rajzolódott ki, hogy mentális egészségük rossz vagy nagyon rossz állapotban van. Bár a járvány megfékezése miatt elrendelt lezárásokat azóta többségében feloldották, 2022 márciusában az érintettek aránya már közel a duplájára, 12,7 százalékra emelkedett. Mindez az Európai Alapítvány az Élet- és Munkakörülmények Javításáért (Eurofound) összesen 200 ezer európai uniós állampolgár megkérdezésével készült felméréséből olvasható ki, amelynek főbb megállapításait a Reuters hírügynökség foglalta össze.
„A társadalom újranyitásával sokan reménykedtek, hogy az emberek mentális egészsége javulni fog. Ennek ellenére 2022 tavaszán a depresszió kockázata továbbra is aggasztóan magas maradt rengeteg embernél” – fogalmaz a jelentés. A kutatásból arra is fény derült, hogy idén márciusban a válaszadók 53 százaléka számára jelentett gondot, hogy biztosítani tudja háztartása számára a megfelelő megélhetést. Ez 6 százalékos emelkedést jelent a 2020. márciusban kimutatott arányhoz képest. „A magas fokú pénzügyi aggodalom a jövő iránti bizonytalansággal társulva újabb negatív hatást jelent mentális egészségünkre” – írják a jelentés szerzői.
A felmérés az egészségügyi szolgáltatások hozzáférhetőségére is kiterjedt. Az adatok szerint a válaszadók közel ötöde számolt be arról, hogy nem jut hozzá megfelelő mértékben a számára szükséges ellátásokhoz. A 18-29 éves korosztályban ez legnagyobb arányban (az érintett válaszadók 33 százaléka jelölte meg) a mentális egészségügyi ellátásokat foglalta magában, míg az idősebb korcsoportokban a kórházi és szakellátást.