Egész életre kihat a gyerekkori erőszak

A közösségi erőszaknak kitett gyerekek még évekkel később, kamaszkorukban is mutathatják a fizikai stressz tüneteit - derült ki a Penn Állami-, valamint a London College Egyetem kutatásából.

"Tudjuk, hogy az erőszak a gyerekeknél a posztraumás stressz tüneteihez, a depresszióhoz és az erőszakhoz kapcsolódhat, és kognitív nehézségeket okoz rövid távon. Keveset tudunk azonban a hosszú távú hatásáról" - magyarázta Elizabeth Susman, a kutatás vezetője. "Az eredményeink azt mutatják, hogy az erőszaknak kitett gyerekek stresszes reakciója nem csak rövidtávú, hanem a hatása sokáig fennmarad".

A kutatók kisvárosokban élő, erőszaknak kitett gyermekeket vizsgáltak meg, ami egyedülálló, mivel a korábbi tanulmányok többnyire csak a nagyvárosi gyerekekkel foglalkoztak eddig. A tudósok először kitöltettek a gyerekekkel egy kérdőívet, amelyben az életükben őket ért erőszakról valamint az elmúlt egy évben elszenvedett erőszakról kérdezték. Ezután egy történetet meséltek neki, amit be kellett fejezniük, miközben egy kutató bíráló, gúnyos tekintettel figyelte őket. Ezután egy fejszámolási feladat következett. Ezek a feladatok azért szükségesek, hogy laboratóriumi körülményke között képesek legyenek a kutatók stresszes állapotba hozni a vizsgált személyeket. A kísérletek után a kutatók megmérték a gyerekek kortizol-szintjét is, ami a stresszes állapotuk mértékét határozta meg.

Az erőszakon átesett fiúknál a kutatók azt találták, hogy a kortizol-szintje nem emelkedett jelentősen, vagyis a szervezet egyfajta megszokást mutatott. A kutatók ezt egy evolúciós elmélettel magyarázták, amely szerint a szervezet a gyakori stressz hatására csökkenti a kortizol-szintjét, mivel az hosszú távon gyulladásos és egyéb stresszel összefüggő betegségekhez vezethet. A tanulmány a oldalain jelent meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +7 °C
Minimum: +0 °C

A rétegfelhőzet szakadozik, a látási viszonyok egyre több helyen javulnak - fronthoz kapcsolódó felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, de emellett is számíthatunk hosszabb-rövidebb napos időszakokra. Azonban a szélvédett - főleg délnyugati és északkeleti - tájakon borult, párás, ködös maradhat az idő. A felhőtömbökből az ország északi, északkeleti vidékein helyenként kisebb eső, zápor is előfordulhat. Arrafelé élénk, néhol erős lökések kísérhetik a nyugati szelet, amely a délutáni órákban délnyugatira, délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 5 és 11 fok között várható, de ahol tartósan borult marad az ég, ott ennél hűvösebb idő várható. Késő estére -1 és +6 fok közé hűl le a levegő. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, a mai napon még anticiklon alakítja időjárásunkat, így nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra