"Tudjuk, hogy az erőszak a gyerekeknél a posztraumás stressz tüneteihez, a depresszióhoz és az erőszakhoz kapcsolódhat, és kognitív nehézségeket okoz rövid távon. Keveset tudunk azonban a hosszú távú hatásáról" - magyarázta Elizabeth Susman, a kutatás vezetője. "Az eredményeink azt mutatják, hogy az erőszaknak kitett gyerekek stresszes reakciója nem csak rövidtávú, hanem a hatása sokáig fennmarad".
A kutatók kisvárosokban élő, erőszaknak kitett gyermekeket vizsgáltak meg, ami egyedülálló, mivel a korábbi tanulmányok többnyire csak a nagyvárosi gyerekekkel foglalkoztak eddig. A tudósok először kitöltettek a gyerekekkel egy kérdőívet, amelyben az életükben őket ért erőszakról valamint az elmúlt egy évben elszenvedett erőszakról kérdezték. Ezután egy történetet meséltek neki, amit be kellett fejezniük, miközben egy kutató bíráló, gúnyos tekintettel figyelte őket. Ezután egy fejszámolási feladat következett. Ezek a feladatok azért szükségesek, hogy laboratóriumi körülményke között képesek legyenek a kutatók stresszes állapotba hozni a vizsgált személyeket. A kísérletek után a kutatók megmérték a gyerekek kortizol-szintjét is, ami a stresszes állapotuk mértékét határozta meg.
Az erőszakon átesett fiúknál a kutatók azt találták, hogy a kortizol-szintje nem emelkedett jelentősen, vagyis a szervezet egyfajta megszokást mutatott. A kutatók ezt egy evolúciós elmélettel magyarázták, amely szerint a szervezet a gyakori stressz hatására csökkenti a kortizol-szintjét, mivel az hosszú távon gyulladásos és egyéb stresszel összefüggő betegségekhez vezethet. A tanulmány a oldalain jelent meg.