Elkeserítően pesszimisták a magyar munkavállalók

A magyar munkavállalók a globális átlagnál nagyobb arányban szoronganak munkahelyük biztonsága miatt, többen hajlandóak túlórázni, de a nyugdíjbavonulási lehetőségeiket is pesszimistábban látják: 15 százalékuk szerint sosem fognak eljönni a jól megérdemelt nyugdíjas évek.

A bizonytalan világgazdasági helyzet új dimenziót nyitott a dolgozók prioritásai és várakozásai terén – állapította meg a Randstad munkaerő-toborzó cég, ami 35 ezer munkavállaló megkérdezésével készítette el Workmonitor kutatását. A válaszadó magyar munkavállalók 58 százaléka tart attól, hogy a világgazdasági helyzet hatással lesz a munkahelyük biztonságára, 34 százalékuk pedig konkrétan attól is fél, hogy elveszíti az állását.

boldog idős pár
A magyarok 15 százaléka szerint sosem fognak eljönni a jól megérdemelt nyugdíjas évek. Fotó: Getty Images

A munka helye és ideje legyen rugalmas

A munkavállalók a bizonytalanság ellenére továbbra is arra törekednek, hogy fenntartsák az egészséges egyensúlyt a munka és a magánélet között. Tavalyhoz képest három százalékkal nőtt azok aránya – Magyarország esetében 59 százalékra –, akik nem fogadnának el olyan állást, amely ezt nem teszi lehetővé. Ugyanakkor a magyar munkavállalóknak csak a 37 százaléka mondana fel ezért, miközben a globális átlag 48 százalék, és még a kelet-európai régió átlaga is 47 százalék.

A rugalmas munkavégzést világszerte egyre több dolgozó részesíti előnyben (83 százalék). A magyar válaszadók 85 százaléka nevezte ezt fontosnak, de csak 34 százalékuk számára kizáró ok, ha ezt nem kapja meg. A felmérésben résztvevő magyarországi válaszadók 44 százalékának munkahelye biztosítja a munkavégzés helyének rugalmasságát, és 38 százalékának a munkaidőét is.

Inkább túlórázunk, csak ki meg tudjunk élni

Magyarországon a globális átlag felett hajlandóak a munkavállalók másodállást vállalni (34 százalék) vagy túlórázni (30 százalék) annak érdekében, hogy lépést tudjanak tartani a növekvő megélhetési költségekkel. A felmérés mindezek mellett arra is rávilágított, hogy míg az összes válaszadó 51 százaléka bízik abban, hogy 65 éves kora előtt nyugdíjba mehet, addig magyaroknál ez az arány csupán 31 százaléka.

Jelenlegi helyzetük alapján a magyarok 40 százaléka úgy gondolja, hogy nem fog tudni nyugdíjba menni 65-69 éves kora előtt. Minden tizedik magyar válaszadó mondta azt, hogy 70-74 éves kora körül tud majd visszavonulni, 15 százalékuk szerint pedig sosem fog eljönni a nyugdíjas kor – világviszonylatban csupán 5 százalék gondolja így.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.