Svéd kutatók szerint gyakoribb az angina, a szívroham és a halálos szívbetegség azon dolgozók körében, akiknek főnöke hajlamos az erőszakra és a hatalmaskodásra.
"A mostani az első kutatás melynek során fény derült a főnök-beosztott viszony, valamint a különböző szívbetegségek kapcsolatára" - nyilatkozta Anna Nyberg, a Karolinska Intézet közegészségügyi munkatársa, a kutatás vezetője.
"A jó főnök, aki tisztelettel bánik az alkalmazottakkal, felelősségteljes és jók a vezetési képességei, jó hatással van az alkalmazottakra, és azok egészségi állapotára" - nyilatkozta Dr. Nyberg.
A kutatás során Dr. Nyberg és munkatársai összesen 19 és 70 év közötti svéd dolgozók egészségügyi adatait és munkakörülményeit vizsgálták meg. A kutatásban 3100 munkavállaló vett részt. A vizsgált időszakban (1992-1995) összesen 74 végzetes és nem végzetes szívbetegséggel kapcsolatos esetet találtak a kutatók.
Dr. Nyberg szerint minél alkalmasabb egy főnök a vezetésre, annál kisebb az esélye az alkalmazottaknak a szívbetegségek kialakulására. Ezzel szemben a főnök erőszakos és igazságtalan viselkedése, valamint inkompetenciája növelheti a dolgozók szívbetegségének előfordulását.
"A stressz igen komoly problémát jelent a mai társadalomban - nyilatkozta Dr. Nyberg - Sok embernek a munkahely jelenti az egyik legfőbb stresszforrást, pedig ezen a helyen lehetne a legkönnyebben csökkenteni a nyomást."
"Rengeteg olyan kutatási anyag van, amely megerősíti, hogy a munkahelyi stressz növelheti a kardiovaszkuláris megbetegedések előfordulását. Ez a mostani csak megerősíti ezt a tényt, és felhívja a figyelmet az egészségesebb munkakörülmények megteremtésének fontosságára. Ez az egész pedig a vezetőség rátermettségénél kezdődik" - nyilatkozta Dr. Gregg C. Fonarow, a Kalifornia Egyetem kardiológus professzora.