Leépíti agyunkat a stressz

A stressz az Alzheimer-kór esetében is tapasztalható neuropatológiai változásokat válthat ki - állapították meg a müncheni Max Planck Pszichiátriai Intézet kutatói, akik szerint a stresszhormonok fokozott felszabadulása memóriavesztést eredményez.

Az idegsejtekben kialakuló fehérjelerakódás az Alzheimer-kór egyik jellegzetessége: a tau fehérje hiperfoszforilációja következtében a sejtekben lévő fehérjék csomókban gyűlnek fel. Ennek következtében az idegsejtek elhalnak, különösen a hippokampuszban, a tanulásért és emlékezésért felelős agyi területen, valamint a magasabb kognitív funkciókért felelős prefrontális kéregben.

Az Alzheimer-kóros esetek kevesebb, mint 10 százaléka genetikai alapú. A többi eset kialakulásáért felelős tényezőket javarészt nem ismerjük. A Max Planck Pszichiátriai Intézet kutatói epidemiológiai kutatások elemzésével azt feltételezik, hogy a stressz lehet az Alzheimer egyik kiváltó tényezője.

A kutatók kimutatták, hogy a stressz, és a stresszes események során felszabaduló hormonok felgyorsíthatják az Alzheimer-kórra jellemző biokémiai és viselkedési patológia fejlődését. A kísérleti patkányok hippokampuszában és prefrontális kérgében a tau fehérje fokozott hiperfoszforilációját mutatták ki, miután egy hónapon keresztül napi egy óra stressznek tették ki az állatokat. A tau fehérjék ilyen változását tapasztaló patkányok a memóriavesztés jeleit is mutatták.

Osborne Almeida, az intézet munkatársa elmondta, a kutatás eredményei azt bizonyítják, hogy a stresszhormonok és a stressz olyan változásokat okoznak a tau fehérjében, mint amilyenek az Alzheimer-kór során következnek be. A stressz azonosítása az Alzheimer-kór egyik kiváltó tényezőjeként nagyszerű új kutatási lehetőségeket nyithat e súlyos betegség megelőzésében és késleltetésében.

Egészségkvíz: hosszú életre számíthatsz, ha tudod erre a 10 kérdésre a választ

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +7 °C
Minimum: -2 °C

A Dunántúl legnagyobb részén és délkeleten napos idő valószínű, másutt viszont jellemzően borult, párás, ködös időre lehet számítani. A ködös tájakon szitálás előfordulhat. A délies szél az Észak-Dunántúlon élénk lesz, Sopron térségében erős széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet a napos tájakon 8 és 12 fok között alakul, de a tartósan ködös, párás északkeleti tájakon ennél több fokkal alacsonyabb marad. Késő estére -1 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Kifejezett fronthatás ma nem érvényesül, ezzel együtt a légkörben zajló melegedés melegfronti jellegű panaszokat válthat ki az időjárás-változásokra különösen érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra