A korábbi kutatások – és személyes tapasztalataink is – megerősítik: az emberek általában nagyobb erőkifejtést végeznek, amikor figyelik őket, a zongoristák például bizonyítottan erősebben ütik le a zongorabillentyűket, amikor közönség előtt játszanak.
Dr. Michiko Yoshie és társai FMRI-megfigyeléseik közben ezt a jelenséget vizsgálták: kutatásaik során ugyanazt látták – az emberek sokkal idegesebbek , ha azt hiszik, hogy figyelik őket. A szkenekből az látszott, hogy ilyenkor agyunk finom szenzomotorikus mozgásért felelős központja, az inferior parietális kéreg (IPC) kikapcsol.
Számos módszer van azonban arra, hogy extrém aggódásainkat megszüntessük akkor, ha emberek elé kell állnunk: vannak olyan agyi stimulációs technikák, amelyek beindíthatják bennünk a kívánt viselkedésmódot (ezeket hívjuk transzkraniális mágneses vagy direktáramos stimulációnak), illetve vannak különféle neurofeedbackes megoldások, amelyek révén megtanulhatjuk azt, hogy saját agyműködésünket hogyan tudjuk jobban felügyelni.
Természetesen az is sokat segít, ha gyakorlunk – fontos például azt hinni, hogy a közönség támogat minket és ők is azt kívánják nekünk, hogy jól teljesítsünk, ezért is hasznos néha támogatók, barátok, családtagok előtt gyakorolni vagy előadni. Ez ugyanis segít rászoktatni agyunkat arra, hogy a jó minta szerint viselkedjen.
Forrás: www.sciencedaily.com