Hangulatzavarok, szorongásos zavarok, evészavarok, magatartászavarok – az elmúlt években egyre több serdülő küzd valamilyen átmeneti vagy tartós elakadással. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint minden hetedik kamasz néz szembe valamilyen pszichés zavarral. A beteg diákok oktatásával tíz éve foglalkozó KórházSuli a saját bőrén is érzi ennek hatásait és kihívásait, az elmúlt években ugyanis megduplázódott a mentális betegségekkel küzdő tanítványaik száma.
A koronavírus-járvány sokat rontott a helyzeten
A serdülőkor jelentős fizikai, pszichológiai és neurológiai változásokkal jár egy átlagos tinédzser számára is. Ha pedig a koronavírus-járványhoz hasonló, korábban ismeretlen helyzet áll elő, azok különösen megterhelő, hosszú távú hatásokkal járhatnak. Számos tanulmány született már például arról, hogy a hirtelen jött bezártság és a társaktól való elszakítottság rossz hatással volt a serdülők lelki egészségére, a már meglévő pszichiátriai zavarok pedig – például az evészavar vagy a hangulatzavar – fokozódhattak.
A serdülőket érintő mentális problémák azonban már a járvány előtt is egyre nagyobb mértéket öltöttek. Ám mivel a tinédzserek idejük jórészét az iskolában töltik, gyakran a tanárok találkoznak elsőként a tünetekkel. Észreveszik az önsértés jeleit a karon, az evészavar tüneteit a gyerek csökkenő súlyán, a hangulatzavarokat, a teljesítmény drámai csökkenését, vagy akár a hiányzások számának kiugró növekedését.
Mi állhat a fiatalok mentális problémáinak hátterében?
A pszichés zavarok hátterében rendszerint összetett okok állnak: a biológiai (genetikai, neurokémiai) tényezők, de a pszichológiai és a környezeti hatások egyaránt jelentős szerepet játszhatnak. A tüneteket tovább súlyosbítja, hogy a mentális elakadással élő diákok gyakran zaklatás célpontjai.
A KórházSuli kézikönyve hatékonyan segítheti a pedagógusokat abban, hogy empátiával forduljanak a segítségre szoruló fiatalhoz. Az Új Szent János Kórház Gyermek és Ifjúságpszichiátriai Rehabilitációs Osztály szakembereinek közreműködésével készült kiadvány konkrét tippeket ad a tanítók, tanárok számára ahhoz, hogyan támogassák a szorongó, illetve a hangulatzavarral vagy tanulási nehézséggel küzdő tanulóikat az iskolában. A Kórházból suliba II. című módszertani kötet – egy regisztrációt követően – ingyenesen letölthető a KórházSuli honlapjáról.
Igyekeztünk átláthatóan bemutatni és gyakorlati tanácsokat adni a felmerülő mentális zavarokból adódó leggyakoribb problémák kezeléséhez. Már az is óriási segítség egy érintett diák számára, ha a tanára felismeri és elfogadja a nehézségét, beszélgetést kezdeményez vele és szüleivel, szükség esetén bevonja a megfelelő szakembereket” – mondta Tóthné Almássy Monika.