A heti egy órás nevetés elég volt a 64 éves Jung-Oak Lee-nek ahhoz hogy leküzdje a depressziót, ami a két éven át tartó kemoterápiás kezelése során alakult ki. A koreai nőt a vastagbelének rákos megbetegedése miatt kezelték.
Jung-Oak Lee minden péntek délután két órát utazik a Szöuli Egyetem kórházába, hogy csatlakozzon a hallban a jó hangos nevetést tanuló több száz rákos beteghez és családokhoz.
"Furcsa volt eleinte, de a mosolygás tényleg egy jó dolog. Csak én egy kicsit konzervatív vagyok. Néha még mindig úgy érzem, hogy a hangos felnevetés egy kissé közönséges" - mondta.
A komolyságot a vidámsággal szemben nemesnek tartó, konfucionista hagyományokkal rendelkező Koreában általában arra tanítják a gyerekeket, hogy ne nyilvánítsák ki érzelmeiket. Egy régi koreai mondás úgy tartja, hogy egy férfinak háromszor szabad életében sírnia: születéskor, hazája szabadságának elvesztésekor és szülei halálakor. Egy család jó sorához pedig szükséges az, hogy a nő csak otthon nevessen.
"A szociális helyzet azonban változik. A nevetés ma már pozitív értékkel bír, azonban sokan nem képesek még elengedni magukat" - mondta Lim-Sun Lee, egy ápolónő és nevetés terapeuta, aki a foglalkozásokat vezeti. "De csak négy alkalomra van szükség. Aztán már elkezdenek nevetni."
Az egyórás foglakozás része a tánc, előadások, viccek mesélése és egyéb játékok.
"Ma a pingvin táncot fogjuk megtanulni", és Lee kiabálja, "szóval totyogjatok és dobbantsatok a lábatokkal a zenére!" És az egész csoport, a hat évestől az idősebbekig utánozza a pingvineket és nevetnek. A legtöbb rákos beteg átesik egy depressziós időszakon és a nevetésnek nagyon fontos gyógyító szerepe van Lee szerint.
Tanulmányok kimutatták, hogy nevetéskor a véredények és erek kitágulnak, amely serkenti a vérkeringést. Nevetés után a vércukorszint visszaesik és ez elősegíti a jó alvást. A nevetés hatására a szerotonin szint is emelkedik, amely nyugtató hatással van az agyra és a testre, valamint dopamin is felszabadul, amely kapcsolatban áll a boldogság és öröm érzéseivel.
Ha a nevetés kissé szokatlan a koreai idősebb generációnak, van egy másik terápia is a depresszió ellen: az éneklés. Az orvosok azt mondják, hogy hasonló keringési és hormonális hatása van a hangosan éneklésnek, mint a nevetésnek.
Koreában a karaoke bárok lépten-nyomon megtaláhatóak és az egyik legelterjedtebb szórakozási forma az éneklés a barátokkal és a családdal. A drágább taxik és buszok karaoke rendszerrel vannak ellátva az utasok jókedve érdekében. A vállalatokban és iskolákban sokszor az újonnan érkezők énekelnek a többiek előtt. A TV-ben is sok az olyan verseny, ahol a játékosoknak különböző számok szövegét kell befejezniük. Rengeteg énekórára lehet jelentkezni, ahol főleg háziasszonyok és középkorúak vannak.
"A koreaiak énekelnek ha vidámak, ha szomorúak. Ez egy könnyebb fajtája az önkifejezésnek, mint mondjuk a beszéd vagy a nevetés, főleg azoknak a nőknek, akik konzervatív családban nőttek fel" - mondja Young-Ju Son, egy énekes sztár, akinek 19 éves tanítási tapasztalata van. Ő három-négy énekórát is vezet, ahol háziasszonyoknak tanítja az éneklés művészetét.
Szöul külvárosában a közösségi házban kb. 90 nő tanulta meg a régi, népszerű koreai szám, a "Férfiak irritáják a nőket" című számot, amire megy a computeren a zene és koreai dobok szolgáltatják a ritmus. Arra buzdítja a csoportot, hogy ahányszor csak a "férfi" szó elhangzik, helyettesítsék be a férfjük, vagy fiuk nevét.
Sokaknak ez a kurzus stresszoldó hatású. Azoknak pedig, akik depresszióban szenvednek, az éneklés gyógyírként szolgálhat. Son azt mondja, hogy a tanulóinak fele mér szenvedett depresszióban. A harmaduk esett már a nemzeti ünnepek előtt és után depresszióba. A konfuciánus hagyományok szerint a nőnek kell ellátnia az ünnepek során a nagyszámú vendégsereget, a férfiaknak pedig távol kell maradniuk a konyhától és inkább szocializálódniuk kell.
Az egészségügyi kampányok most arra hívják fel a nők figyelmét, hogy húzzák ki a hátukat, mikor órákon keresztül palacsintát sütnek, a férfiak pedig tartsanak néha szünetet a kártyapartik közben. A nők ilyenkor gyakran depressziós tüneteket mutatnak, mint például étkezési nehézségek, fájós hát és térd.
A 47 éves In-Soon Oh is átesett már ezen. "Behúztam minden függönyt, mikor reggel a család munkába vagy iskolába ment. Ott ültem a sötétben egész nap, míg este vacsorát kellett csinálnom. Mikor a többeik lefeküdtek, kocsival jártam a környéket." Azt mondja, hogy a férje megcsalta a szomszéd barátnőjével. De 27 év házasság után még mindig együtt élnek.
"Egy nap aztán 90 tablettát beszedtem" - mondta. Miután túlélte az öngyilkossági kísérletet, orvosi kezelést kapott és elkezdett énekelni egy barátja tanácsára. "Egy igazi 'cheerleader' voltam az osztályomban, mikor kislány voltam" - mondta büszkén kis mosollyal az arcán. "Amikor elkezdtem énekelni, az egész visszajött. Az éneklés magabiztossá tett, nemcsak mint egy feleséget vagy egy anyát." Oh most egy másik tanfolyamon vesz részt, hogy okleveles énektanár legyen, amely magába foglalja a koreai dobokon való játszás elsajátítását is.
STOP