Ördögi kör: agykárosodást okozhat a stressz

Amerikai kutatók szerint a trauma utáni stresszbetegségek miatt az agykéreg egy része, a hippocampus összezsugorodhat, a sorvadás révén pedig a gyermekek kevésbé lesznek képesek kezelni a stresszt, és emelkedik a szorongásuk.

A kutatásban tizenöt, különböző poszttraumás stresszbetegségben szenvedő gyermeket vizsgáltak. Az eredmények szerint ezeknél a gyermekeknél nagyobb a kortizol, azaz a stresszhormon szintje a vérben. Ez a hormon egy másik kutatás során állatok agysejtjeit megsemmisítette.

A magas koritolszint újabb agykárosodáshoz vezet, ami további szorongást idéz elő, ez pedig egy megállíthatatlan ördögi kör - hangsúlyozzák a tudósok.

A kutatás vezetője, Victor Carrion szerint a következő fontos lépés annak megállapítása, hogy a gyermekek egy része miért ellenálló a stresszre, valamint melyek a nagyfokú stressz hosszú távú hatásai.

"A fő kérdés, hogy a kisebb hippocampus az előzménye vagy a következménye a poszttraumás betegségnek" - hangsúlyozta a cambrige-i egyetem professzora, Joe Herbert.

Korábban már kimutatták, hogy a gének és a környezet is befolyásollja a gyermekkori stresszt. Aki gyermekkorában poszttraumás stresszbetegségben szenvedett, az felnőttként nagyobb eséllyel lesz depressziós vagy szorongó - állapították meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, éjszaka, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.