Ősi vírusok segíthetnek a rák legyőzésében

A DNS-ünkben több millió éve rejtőző, ősi vírusmaradványoknak a rák elleni küzdelemben is fontos szerep juthat – állítja egy frissen publikált kutatás.

Ahogy világszerte nő a daganatok előfordulása a lakosság körében, úgy válik a rák elleni küzdelem az egyik elsődleges népegészségügyi kihívássá. Ebben hozhat fontos előrelépést az angol Francis Crick Intézet szakembereinek felfedezése, amely szerint az emberi DNS-ben megbúvó, ősi vírusmaradványok segítik a szervezetet a rák elleni küzdelemben – olvasható a BBC cikkében.

Riasztják az immunrendszert, ha baj van

A kutatók megfigyelése szerint ezeknek a több millió éves vírusoknak a szunnyadó maradványai olyankor aktivizálódnak a szervezetben, amikor a rákos sejtek kontrollálhatatlanná válnak. Ezzel akaratlanul is segítik az immunrendszert, hogy megcélozza és megtámadja a daganatot.

daganat, kutatás
A vírusmaradványok komoly betegséget jelezhetnek az immunrendszernek. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images

A Nature tudományos folyóiratban elsőként publikált kutatásban leírták: összefüggést fedeztek fel a tüdőrák jobb túlélése és az immunrendszer egy része, az úgynevezett B-sejtek között, amelyek a daganatok körül csoportosultak, és antitesteket termelnek. A tüdőrák gyógyulásában betöltött pontosabb szerepük ezidáig ismeretlen volt, de a betegektől származó minták és állatkísérletek szerint próbálnak küzdeni bizonyos vírusok ellen.

Kiderült ugyanis, hogy felismerik azoknak az endogén retrovírusoknak a maradványait, amelyek évezredek, sőt akár évmilliók alatt halmozódtak el a DNS-ünkben. Ezek egy része szigorú kontroll alatt tartja a sejteket és meggátolja a szaporodásukat, a rákos sejteknél viszont ez a kontroll elveszik. A vírusmaradványok aktiválódása ugyanakkor felhívja a szervezet immunrendszerének figyelmét a betegségre, egyfajta riasztórendszerként szolgálhat – mondta el Dr. George Kassiotis professzor, a kutatás vezetője.

A kutatócsoport szerint ez a felfedezés megnyithatja a lehetőséget olyan vakcinák kifejlesztése előtt, amelyek segíthetik a rák kezelését, sőt akár megelőzhetik a daganatsejtek elszaporodását. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra