Ahogy világszerte nő a daganatok előfordulása a lakosság körében, úgy válik a rák elleni küzdelem az egyik elsődleges népegészségügyi kihívássá. Ebben hozhat fontos előrelépést az angol Francis Crick Intézet szakembereinek felfedezése, amely szerint az emberi DNS-ben megbúvó, ősi vírusmaradványok segítik a szervezetet a rák elleni küzdelemben – olvasható a BBC cikkében.
Riasztják az immunrendszert, ha baj van
A kutatók megfigyelése szerint ezeknek a több millió éves vírusoknak a szunnyadó maradványai olyankor aktivizálódnak a szervezetben, amikor a rákos sejtek kontrollálhatatlanná válnak. Ezzel akaratlanul is segítik az immunrendszert, hogy megcélozza és megtámadja a daganatot.
A Nature tudományos folyóiratban elsőként publikált kutatásban leírták: összefüggést fedeztek fel a tüdőrák jobb túlélése és az immunrendszer egy része, az úgynevezett B-sejtek között, amelyek a daganatok körül csoportosultak, és antitesteket termelnek. A tüdőrák gyógyulásában betöltött pontosabb szerepük ezidáig ismeretlen volt, de a betegektől származó minták és állatkísérletek szerint próbálnak küzdeni bizonyos vírusok ellen.
Kiderült ugyanis, hogy felismerik azoknak az endogén retrovírusoknak a maradványait, amelyek évezredek, sőt akár évmilliók alatt halmozódtak el a DNS-ünkben. Ezek egy része szigorú kontroll alatt tartja a sejteket és meggátolja a szaporodásukat, a rákos sejteknél viszont ez a kontroll elveszik. A vírusmaradványok aktiválódása ugyanakkor felhívja a szervezet immunrendszerének figyelmét a betegségre, egyfajta riasztórendszerként szolgálhat – mondta el Dr. George Kassiotis professzor, a kutatás vezetője.
A kutatócsoport szerint ez a felfedezés megnyithatja a lehetőséget olyan vakcinák kifejlesztése előtt, amelyek segíthetik a rák kezelését, sőt akár megelőzhetik a daganatsejtek elszaporodását.